Święto elektrokardiologii i elektrofizjologii w SUM
W Śląskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Doctora Honoris Causa prof. Grażynie Świąteckiej, natomiast tytuły Profesora Honorowego trafiły do wybitnych postaci przez lata związanych z Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca w Katowicach - prof. Marii Trusz-Gluzy oraz prof. Włodzimierza Kargula.
To właśnie zespół z Profesor Trusz-Gluzą i Profesorem Kargulem jako pierwszy w Polsce wszczepił kardiowerter-defibrylator (ICD) w 1986 r. w GCM.
"Dorobek naukowy Profesor Marii Trusz-Gluzy obejmuje ponad 400 publikacji naukowych, w tym prace oryginalne, poglądowe oraz rozdziały w podręcznikach akademickich, poświęcone przede wszystkim problematyce zaburzeń rytmu serca oraz elektroterapii. Prace te były cytowane ponad 8800 razy. Pani Profesor brała udział w ponad 60 międzynarodowych badaniach klinicznych, których wyniki miały istotny wpływ na rozwój współczesnej kardiologii i znalazły odzwierciedlenie w zaleceniach towarzystw naukowych. Profesor Maria Trusz-Gluza była promotorką 12 rozpraw doktorskich oraz opiekunką 3 przewodów habilitacyjnych, a jako recenzentka brała udział w licznych postępowaniach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Pani Profesor Maria Trusz-Gluza aktywnie uczestniczyła w działalności Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), pełniąc funkcje w jego władzach centralnych oraz sekcjach tematycznych." - ŚUM
"Dorobek naukowy Profesora Włodzimierza Kargula obejmuje autorstwo i współautorstwo ponad 310 publikacji naukowych, w tym prace oryginalne, poglądowe, doniesienia zjazdowe oraz 10 rozdziałów w podręcznikach akademickich, poświęcone przede wszystkim problematyce zaburzeń rytmu serca oraz elektroterapii. Pan Profesor brał udział w licznych międzynarodowych badaniach klinicznych, których wyniki miały istotny wpływ na rozwój współczesnej kardiologii i znalazły odzwierciedlenie w wytycznych postępowania towarzystw naukowych. Pan Profesor Włodzimierz Kargul w ciągu ponad 40 lat swojej pracy lekarskiej, naukowej i dydaktycznej w Śląskiej Akademii Medycznej a następnie w Śląskim Uniwersytecie Medycznym współtworzył standardy nowoczesnego diagnozowania i leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia a w szczególności z zaburzeniami rytmu serca i niewydolnością serca. Od podstaw stworzył unikatowy na skalę krajową i europejską oddział z dedykowanymi salami zabiegowymi oraz zespół przeprowadzający zabiegi implantacji stymulatorów i defibrylatorów serca co znalazło uznanie w czołowych ośrodkach zagranicznych. Pan profesor stworzył algorytm postępowania z pacjentem kwalifikowanym do zabiegów implantacji oraz stworzył system opieki pooperacyjnej w ramach poradni przyklinicznej. Liczba wszczepianych urządzeń, największa w kraju, i jakość wykonywanych zabiegów budowała uznanie dla Oddziału i Kliniki oraz niewątpliwie podnosiła prestiż Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i polskiej kardiologii." - ŚUM
Serdecznie gratulujemy i jesteśmy bardzo dumni.

Zdjęcia: Śląski Uniwersytet Medyczny

























