Utworzenie Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót
Utworzenie Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zdefiniowany dla projektu cel przyczyni się do wyrównania dostępu do zasobów ochrony zdrowia i polepszenia stanu zdrowia społeczeństwa.
Inwestycja polega na adaptacji i przystosowaniu istniejącego budynku, posiadającego korzystną lokalizację i powiązania komunikacyjne z pozostałymi budynkami kompleksu szpitalnego Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na potrzeby utworzenia Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych.
W ramach Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych planuje się utworzenie: części łóżkowej dla 31 pacjentów, w tym 4 łóżka intensywnej terapii, 5 łóżek w pokojach jednoosobowych wyposażonych w węzły sanitarne; dwóch izolatek o podwyższonej izolacyjności, wyposażonych w śluzy umywalkowo – fartuchowe; śluzy szatniowej dla personelu (pomieszczenia kwarantannowo - izolacyjne dla szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych), pomieszczeń gabinetów zabiegowych, sal obserwacyjnych i pokoi badań przeznaczonych do pełnienia dwóch funkcji: funkcji konsultacyjno - zabiegowej i funkcji ambulatorium chorób zakaźnych. Ponadto w budynku znajdą się niezbędne pomieszczenia techniczne, sanitarne, socjalne oraz pomocnicze. Na piętrze budynku planuje się utworzenie pomieszczeń przewidzianych do pełnienia funkcji rezerwowej sali chorych wyposażonej w instalację gazów medycznych z możliwością wstawienia 24 łóżek w sytuacji epidemii oraz funkcji sali medycznych konsultacji i szkoleń.
Centrum poza wysoce specjalistycznym oddziałem szpitalnym będzie posiadało funkcję ambulatoryjną pozwalającą na pracę specjalistów oraz możliwość obsługi programów lekowych a także prowadzenie szczepień.
Spodziewane efekty realizacji inwestycji obejmują:
- Wzrost dostępności usług medycznych w zakresie chorób zakaźnych,
- Poprawę stanu zdrowia społeczeństwa.
- Poprawę wizerunku szpitala jako podmiotu dążącego do podnoszenia komfortu pacjenta i profesjonalnej obsługi medycznej.
Wartość projektu: 43.227.200,00 PLN
Dofinansowanie: 42.256.200,00 PLN, w tym:
- dofinansowanie z UE: 35.917.770,00 PLN,
- dotacja z budżetu państwa: 6.338.430,00 PLN.
Okres realizacji: 2021-2023
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 9.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020
Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach informuje, iż zgodnie z zapisami Umowy o dofinansowanie projektu pn. " Utworzenie Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w ramach osi priorytetowej IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, w § 4 ust. 17: „Beneficjent zobowiązuje się upublicznić, co najmniej na swojej stronie internetowej, informacje o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych, tj. opracowanego i udostępnionego przez IZ narzędzia informatycznego umożliwiającego przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego w szczególności poprzez:
a) specjalny adres e-mail lub
b) elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej."
Sygnalizację potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych można zgłaszać za pośrednictwem specjalnego, udostępnionego przez Ministerstwo Rozwoju adresu e-mail:
lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej nieprawidlowosci.mfipr.gov.pl
Jednocześnie na podstawie § 4 ust. 18 umowy o dofinansowanie, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest zobowiązane zaniechać podejmowania działań odwetowych wobec swoich pracowników, wykonawców jak również innych osób powiązanych z realizowanym Projektem, które skorzystały z mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych i w dobrej wierze przekazały informację o możliwości wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego.
Klauzula informacyjna dla uczestników projektu znajduje się w załącznikach.
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót