Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 24c6f6b51d31c16734cd2e0d6fe8c2fb
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
ban-header-logo.png b6cea7fa49154bba4b1cd54aa7c3a554

Prof. Adam Barczyk pokieruje badaniem klinicznym, którego celem jest sprawdzenie czy amantadyna jest skuteczna w leczeniu COVID-19

23.02.2021
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

W marcu w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca w Katowicach Ochojcu rozpoczęła się rekrutacja pierwszych pacjentów, dzięki którym będzie sprawdzana skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19. To efekt podpisania umowy między Agencją Badań Medycznych a Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach - Ochojcu. Badaniem klinicznym pokieruje prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk - Lekarz Kierujący Oddziałem Pneumonologii GCM.

W badaniu ma wziąć udział 500 pacjentów - ochotników z dwudziestu oddziałów covidowych z całej Polski. Połowa z nich dostanie lek, a połowa placebo. W badaniach wezmą udział pacjenci hospitalizowani z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby, u których pierwsze objawy wystąpiły nie wcześniej niż siedem dni przed włączeniem do badania.  

Pacjenci mają zostać wybrani losowo do badania i ma to być tzw. grupa podwójnie zaślepiona. A zatem do zakończenia testów ani pacjent, ani lekarz nie będą wiedzieli, kto otrzymał lek, a kto placebo. Oprócz amantadyny i placebo pacjenci będą otrzymywać też standardowe "antycovidowe" leczenie.

Przypomnijmy, amantadyna, była używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny, podawany pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami. Amantadyna wykazuje jednak również działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego. To dlatego jest związana z koronawirusem.

Materiał opracowany na podstawie artykułu w portalu rynekzdrowia.pl i interia.pl

Wyślij na Facebooka
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót