Nasz Patron
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót
Nasz Patron
” Nigdy nie gonił za sławą i pieniędzmi, nigdy nie odgrywał się za krzywdy. Imię profesora Leszka Gieca, wielkiego lekarza, a zarazem bardzo skromnego człowieka, otrzyma szpital, który jest dziełem jego życia - Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach Ochojcu …*"
Zarządzeniem Nr 90/2008 z dnia 24.09.2008 roku Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskie Centrum Medyczne otrzymał zaszczytną nazwę prof. Leszka Gieca.
Kim był Leszek Giec ?
Urodził się w roku 1928 w Sanoku. Dyplom lekarza medycyny uzyskał w 1952 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jeszcze pod koniec studiów, w roku 1951 rozpoczął pracę w charakterze „zastępcy młodszego asystenta” w III Klinice Chorób Wewnętrznych (Wrocław, ul. Pasteura 4) kierowanej przez prof. Edwarda Szczeklika. Gdy w roku 1953 prof. Kornel Gibiński objął kierownictwo III Kliniki Chorób Wewnętrznych Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu, wraz z nim z Wrocławia na Górny Śląsk przeniósł się również Leszek Giec. Pracując od 1953 roku w III Klinice Chorób Wewnętrznych w Bytomiu, a następnie w Katowicach pod kierownictwem prof. Kornela Gibińskiego, uzyskał w roku 1960 stopień naukowy doktora nauk medycznych, a w roku 1968 tytuł naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych.
Leszek Giec zorganizował w Klinice pierwszy na Górnym Śląsku Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej, współpracujący z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego, dla leczenia chorych z ostrymi kardiologicznymi stanami zagrożenia życia. Był także organizatorem Pracowni Elektrokardiograficznej z możliwością badań dynamicznych, Pracowni Polikardiografii i Wektokardiografii. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego uzyskał w roku 1979, a tytuł naukowy profesora zwyczajnego w roku 1989. Od roku 1958 był specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych II stopnia, a od roku 1968 w zakresie kardiologii. Profesor Giec jest twórcą nowoczesnej kardiologii na Śląsku.
W 1978 roku rozpoczął starania o budowę i utworzenie Śląskiego Ośrodka Kardiologii, którego powstanie stworzyło możliwości rozwoju kardiologii i kardiochirurgii. W latach 1975–1998 prof. Leszek Giec był kierownikiem I Kliniki Kardiologii ŚlAM w Katowicach i dyrektorem Instytutu Kardiologii ŚlAM w Katowicach, a od 1986 do 1998 r. dyrektorem Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii (GOK) na bazie Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. W kierowanej przez prof. Leszka Gieca Klinice dokonano pierwszego w Polsce zabiegu wszczepienia defibrylatora serca oraz pierwszej w kraju przezskórnej ablacji łącza przedsionkowo-komorowego. Dzięki jego inicjatywie uruchomiono w Górnośląskim Ośrodku Kardiologii w latach 90 tych XX wieku interwencyjne leczenie chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi. Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną prof. Leszek Giec był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Najbardziej prestiżowe odznaczenia i wyróżnienia to:
- Krzyż Kawalerski (1975) i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1988),
- Medal Gloria Medicinae (1993),
- platynowy Laur Kompetencji i Umiejętności (1997),
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998)
- oraz Honorowe Członkostwo Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2005).
Od 1993 r. był członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Medycyny, w latach 1976–1992 był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w latach 1989–1999 członkiem Rady Naukowej Instytutu Kardiologii w Warszawie (przewodniczący Rady w latach 1993–1999).**
Po długiej chorobie Profesor Leszek Giec zmarł 30.10.2007 roku w swoim ukochanym Szpitalu, otoczony troskliwą opieką wychowanków.
* źródło Gazeta Wyborcza Katowice
** opracowanie prof. dr hab. n med. Maria Trusz Gluza, prof. dr hab. n med. Zbigniew Gąsior
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót