Badanie to pozwoli określić ciśnienia w prawym sercu, wartości oporów płucnego i systemowego oraz wartość ciśnienia w tętnicy płucnej, co umożliwi wybór odpowiedniego dalszego leczenia. Badanie polega na wprowadzeniu przez skórę ( po uprzednim znieczuleniu ) zestawu wprowadzającego tzw. koszulki do żyły szyjnej prawej lub żyły udowej położonej w pachwinie. Zestaw ten umożliwia założenie cewnika Swana-Ganza ( cienkiej rurki nylonowej ) do prawego przedsionka serca, prawej komory i tętnicy płucnej. W dalszej części badania dokonuję się zapisu ciśnień w poszczególnych jamach serca i pobrania próbek do badania gazometrycznego. Przez założony cewnik nie będzie podawany środek kontrastowy. Jedynie w trakcie części badania zwanego termodylucją będzie podany roztwór oziębionego 0,9% NaCl w celu oznaczenia rzutu minutowego serca. Po zakończeniu badania , cewnik oraz koszulka zostaną usunięte z żyły, a miejsce wkłucia zostanie z użyciem pewnego ucisku. Od tej pory nie należy zginać nogi po stronie badanej, aż do czasu usunięcia opatrunku uciskowego i sprawdzenia miejsca wkłucia przez lekarza. Po przewiezieniu na salę chorych należy wypić około 1-1.5 litra niegazowanej wody. Całkowite uruchomienie następuje z reguły w następnym dniu po badaniu.
Badanie przeprowadzone zostanie w Zakładzie Kardiologii Inwazyjnej mieszczącej się na I piętrze naszego szpitala przez doświadczony zespół lekarsko-pielęgniarski. W naszym szpitalu rocznie wykonuje się około 10 000 koronarografii i około 4000 angioplastyk wieńcowych.
Badanie u większości pacjentów jest dobrze tolerowane i poza lekkim bólem w czasie znieczulenia bezbolesne. Dawka promieniowania rentgenowskiego zależy od warunków anatomicznych, rodzaju badania i w trakcie zabiegu jest ściśle kontrolowana
Powikłania/objawy niepożądane
- Poważne powikłania zabiegu występują rzadko, o wiele rzadziej niż powikłania związane z nieleczonym nadciśnieniem płucnym lub niewydolnością serca. Do stosunkowo częstych miejscowych powikłań (około 3-10%) należą krwiak w miejscu wkłucia lub nakłucie tętnicy. Dość często w trakcie zabiegu występuje łagodna arytmia (20%) lub łagodne nasilenie niedomykalności trójdzielnej (17%) – są to objawy przemijające bez istotnych następstw. Możliwe aczkolwiek rzadko spotykane są powikłania infekcyjne w tym infekcyjne zapalenie wsierdzia (2,2-7%), odma opłucnowa (0,3-1,9%), zator powietrzny (0,5%) i krwiak jamy opłucnowej. Groźne zaburzenia rytmu serca, zawał mięśnia sercowego, zgon lub udar mózgu zdarzają się wyjątkowo rzadko, poniżej 0,1 %.
Może dojść również do powikłań testu odwracalności, które jednak występują wyjątkowo rzadko - są to spadek ciśnienia systemowego, spazm oskrzelowy i obrzęk płuc (<0,001%).
- W celu ograniczenia występowania objawów niepożądanych proszę pozostać na czczo przez 4-6 godzin przed badaniem oraz odpowiednio przygotować się ( toaleta, prysznic, wygolenie wskazanych miejsc w pachwinie ). W czasie i po badaniu należy zgłaszać lekarzowi lub pielęgniarce wszystkie niepokojące objawy oraz wykonywać polecenia wydawane przez personel medyczny.
- Drukuj
- Powrót