Co to jest?
Tilt Test (test pochyleniowy) to badanie, w czasie, którego pacjent kładzie się na stole, który może być przechylany wzdłużnie pod wieloma kątami.
Kto potrzebuje takiego badania?
Twój lekarz może zlecić badanie Tilt Test, jeśli w przeszłości traciłaś / traciłeś albo często byłaś/byłeś blisko utraty przytomności, odczuwając takie objawy jak zamroczenie, uczucie lekkości głowy i pocenie się. Ich przyczyną może być czasowy spadek dopływu krwi do mózgu, a tym samym niewystarczające dostarczanie tlenu. Badanie Tilt Test pozwala na ustalenie części przyczyn czasowego spadku dostarczania tlenu do mózgu.
Jak przygotować się do testu?
- Niektóre lekarstwa powinny być odstawione przed badaniem. Twój lekarz poradzi Ci, które przepisane leki zażyć, a które nie.
- Jeśli chorujesz na cukrzycę, upewnij się, czy posiadasz właściwy poziom glukozy.
- Nie jedz, ani nie pij niczego 6 godzin przed badaniem. Jeśli musisz zażyć lekarstwa, popij je jedynie małą ilością wody. Ważne jest, by Twój żołądek był pusty w czasie badania.
- Przed zgłoszeniem się do pracowni ubierz się w wygodne ubranie. Najlepiej nie zakładaj pierścionków i innej biżuterii.
- Odpowiednio wcześnie umów się z osobą, która będzie mogła Cię odwieźć bądź odprowadzić po zakończeniu testu.
Czego oczekiwać w czasie testu?
Badanie potrwa około 90 minut i będzie miało miejsce w pracowni Tilt-Testu, mieszczącej się na parterze szpitala (pokój nr 049). Przed rozpoczęciem badania pielęgniarka pomoże się do niego przygotować. Poprosi Cię, by położyć się na specjalnym stole z podnóżkiem. W tym czasie, założy do zgięcia łokciowego mały cewnik dożylny, przez który w razie potrzeby będzie można podać leki kontrolujące Twoje ciśnienie tętnicze i rytm serca. Podłączy Cię również do dwóch urządzeń:
- Ciśnieniomierza: Mankiet zakładany na ramię jest jego częścią. Służy do pomiaru ciśnienia tętniczego tętniczego w ciągu prowadzonego badania.
- Elektrokardiografu (EKG): Urządzenie to jest przyłączone do kilku samoprzylepnych plastrów umieszczonych na Twojej klatce piersiowej. Pozwala na wydruk wykresów, ilustrujących sposób biegnięcia impulsów elektrycznych przez Twoje serce, oraz obserwację częstości jego bicia.
Po około 20 minutach spokojnego leżenia, stół zostanie przechylony wzdłużnie z pozycji poziomej do około 60-80 stopni, czyli prawie pionowej. W tej pozycji pozostaniesz przez następne 45 minut.
Co będę odczuwać w czasie testu?
Możliwe, że nie będziesz czuć niczego szczególnego. Możesz jednak odczuwać objawy, które pojawiają się u Ciebie w momencie, kiedy zaczynasz tracić przytomność, takie jak zamroczenie, pocenie się, uczucie lekkości, unoszenia się, albo nudności. Dla lekarza i pielęgniarki będzie bardzo ważne, by wiedzieć o wszystkich odczuwalnych przez Ciebie objawach – koniecznie powiedz im o wszystkim, co będziesz odczuwać w czasie badania.
Co się dzieje po teście?
Po zakończeniu badania pielęgniarka poprosi Cię by na krótki czas usiąść. Wtedy spyta, czy pojawia się uczucie lekkości głowy, albo zamroczenia. Następnie pomoże Ci wstać i ponownie spyta się o powyższe objawy. W niedługi czas po teście będziesz mogła / mógł wyjść z pracowni z osobą towarzyszącą.
- Drukuj
- Powrót