Liczba wszczepianych elektronicznych urządzeń antyarytmicznych (rozruszników serca, wszczepialnych kardiowerterów-defibrylatorów, CRT) wraz z elektrodami wewnątrz sercowymi zwiększa się każdego roku. Coraz więcej jest także nieaktywnych elektrod pozostawionych w układzie sercowo-naczyniowym. Pozostawione elektrody są potencjalnym źródłem infekcji. Uszkodzone i złamane elektrody mogą przemieszczać się do jam serca. Zwiększa to ryzyko wystąpienia zakrzepicy, zatorowości płucnej, dysfunkcji zastawki trójdzielnej i groźnych arytmii. Przedstawione fakty wskazują na konieczność usuwania elektrod (zarówno zainfekowanych, jak i nieczynnych), rozrusznika czy kardiowertera-defibrylatora.
Ustalono dwie grupy wskazań do usuwania elektrod:
Grupa I wskazań to m.in.: odelektrodowe zapalenie wsierdzia, sepsa, arytmia wywołana pozycją elektrody, zatorowość związana z elektrodą, okluzja żylna uniemożliwiająca implantację nowej elektrody, interferencja między elektrodami oraz infekcja loży wszczepialnego urządzenia.
Grupa II dotyczy przewlekłego bólu w okolicy umiejscowienia rozrusznika serca oraz nieaktywne elektrody u osoby młodej.
Kwalifikacja do zabiegu oparta jest na stanie klinicznym pacjenta oraz możliwości postępowania (zabieg kardiochirurgiczny / usuwanie przezżylne) i wyważeniu akceptowalnego ryzyka przez pacjenta do korzyści płynących z wykonania zabiegu.
Państwa stan kliniczny i/lub techniczny implantowanego Państwu zestawu wskazuje na konieczność usunięcia jego elektrod (i/lub urządzenia). Proponowany zabieg będzie wykonany drogą przezżylną.
Zabieg usuwania przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym i częściowo ogólnym przez kompetentny zespół lekarzy kardiologów oraz anestezjologa. W trakcie zabiegu używa się aparatury rentgenowskiej o niskiej energii promieniowania (emisji).
Zabieg jest trudny technicznie, a stopień trudności zależy głównie od anatomii układu żylnego – kończy się on sukcesem w 80 – 90% zabiegów. Należy uwzględnić małe, ale realne ryzyko zgonu okołooperacyjnego i zwiększone ryzyko infekcyjne.
Najczęstsze powikłania to:
POWIKŁANIA DUŻE występują w 2,5–3,5% zabiegów usuwania elektrod
- krwawienia wywołane uszkodzeniem ścian dużych żył klatki piersiowej lub ścian serca (tamponada, krwawienie do jamy opłucnowej bądź śródpiersia)
- zator płucny z uwolnioną wegetacją czy też masywny zator powietrzny powodujące zaburzenia hemodynamiczne
POWIKŁANIA MAŁE
- krwawienia niewymagające interwencji chirurgicznej (krwawienie do worka osierdziowego jamy opłucnowej),
- zatorowość płucna leczona zachowawczo,
- odma opłucnowa,
- istotny krwiak bądź zakrzepica żylna w miejscu dostępu.
Celem zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie zabiegu, zostaną przedsięwzięte wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa, w tym:
- zostanie zapewnione wsparcie kardiochirurgiczne na czas zabiegu w razie wystąpienia tamponady serca, bądź innych groźnych powikłań;
- zostanie zabezpieczona Państwa krew na wypadek nagłej potrzeby jej podania.
- Drukuj
- Powrót