jest metodą leczenia zaburzeń rytmu serca, wykonywaną w krótkotrwałyrn znieczuleniu ogólnym, w trakcie której lekarz przykłada elektrody do klatki pier-siowej pacjenta i wyzwala krótki, zsynchronizowany z pracą serca impuls elektryczny z ze-wnętrznego kardiowertera/defibrylatora. Takie wyładowanie często pozwala przywrócić pra-widłową akcję serca. Miejsca przyłożenia elektrod i zapis EKG w trakcie kardiowersji elek-trycznej przedstawiono na rysunkach.
Jeśli występująca u Pani/Pana arytmia to trwające dłużej niż 48 godzin (2 doby) migotanie lub trzepotanie przedsionków, to ze względu na ryzyko powikłań zatorowych konieczne jest wcześniejsze przygotowanie serca leczeniem przeciwzakrzepowym (Heparynąlub Ace-nocumarolem, Warfiną, Sintromem lub Syncumarem). Leczenie to najczęściej powinno trwać przynajmniej przez okres 3 do 4 tygodni przed kardiowersją oraz, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, dalsze 4 tygodnie po zabiegu. W trakcie leczenia lek przeciwzakrzepowy powoduje wydłużenie wskaźnika krzepnięcia krwi - INR do poziomu między 2.0 a 3.0
Badanie INR powinno być wykonywane raz w tygodniu, pod ścisłą kontrolą lekarza. Czasami, dodatkowo przed zabiegiem jest wykonywane przezprzełykowe ultrasonograficzne badanie serca.
W dniu zabiegu nie należy jeść i pić przez co najmniej 4 godziny. Należy zażyć ranne leki popijając je łykiem wody, chyba, że lekarz wykonujący zabieg zaleci inaczej.
Częstość obserwowanych objawów niepożądanych jest bardzo rzadka i nie przekracza 1.5 % u chorych prawidłowo przygotowanych. Po zabiegu, w miejscu przyłożenia elektrod może powstać:
- niewielkie zaczerwienienie,
- pieczenie skóry,
- sporadycznie obserwowany jest przejściowy spadek ciśnienia krwi,
- powikłania zatorowe.
Zabieg wykonywany jest przez zespól doświadczonych lekarzy: kardiologa i anestezjologa z pełnym zabezpieczeniem technicznym i lekowym.
- Drukuj
- Powrót