Jama opłucnej jest rodzajem worka osłaniającego każde z pracujących w klatce piersiowej płuc. Prawidłowo znajduje się w nim niewielka ilość płynu zapobiegająca tarciu między rozprężającym się przy wdechu płucem, a nieruchomą ścianą klatki piersiowej. W przebiegu różnych schorzeń, takich jak procesy zapalne, niewydolność serca, choroba nowotworowa, uraz klatki piersiowej, w jamie tej może zgromadzić się duża ilość płynu, krwi lub powietrza, która uciska płuco i upośledza oddychanie. Stan ten objawia się, często silną, dusznością.
Punkcja jamy opłucnej lub założenie drenażu opłucnowego pozwala na usunięcie płynu lub powietrza z worka opłucnowego, przywrócenie prawidłowej pracy płuc i opanowanie duszności. Pobrany płyn można poddać badaniu, oceniając jego właściwości fizyczne i chemiczne, znajdujące się w nim komórki oraz bakterie. Wynik takiej analizy pomaga ustalić przyczynę schorzenia i jak najlepiej zaplanować dalsze leczenie.
Zabieg jest stosunkowo prosty i bezpieczny. Wykonywany jest po wcześniejszym znieczuleniu miejsca nakłucia. Polega na wprowadzeniu do jamy opłucnej poprzez ścianę klatki piersiowej igły lub miękkiej rurki i aspiracji (odessaniu) płynu lub powietrza. Jeżeli ilość płynu lub powietrza jest duża można prowadzić aspirację (drenaż) w sposób ciągły (kilkanaście, kilkadziesiąt godzin – aż do wygojenia się płuca) używając specjalnego zestawu ssącego.
Procedura jest przeprowadzana sprzętem jednorazowego użytku z zachowaniem koniecznego reżimu sanitarno-higienicznego.
Przed zabiegiem i / lub po jego zakończeniu konieczne może być wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (rtg) płuc, badania ultrasonograficznego (USG) jamy opłucnej lub innego badania obrazowego pomocnego w czasie zabiegu.
Podczas zabiegu mogą niekiedy wystąpić następujące problemy / powikłania:
- ból w miejscu wkłucia i kaszel;
- uczucie osłabienia i zawroty głowy spowodowane niewielkim spadkiem ciśnienia tętniczego;
- przejściowe odpluwanie krwistej plwociny;
- zakażenie skóry w miejscu wkłucia lub zakażenie płynu znajdującego się w jamie opłucnej;
- powierzchowne uszkodzenie płuca z wydostaniem się większej ilości powietrza do jamy opłucnej (odma opłucnowa) wymagające założenia drenażu opłucnej;
- krwawienie do jamy opłucnej z naczyń ściany klatki piersiowej;
- znaczny spadek ciśnienia tętniczego i / lub obrzęk płuc spowodowany szybkim usunięciem dużej ilości płynu z jamy opłucnej wymagający intensywnej terapii;
- Drukuj
- Powrót