Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg f28728fd984c23b374419eed608e99bc
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 193db9d6bcb6f309757a730865605ee5

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Punkcja jamy opłucnej / założenia drenażu jamy opłucnej

Jama opłucnej jest rodzajem worka osłaniającego każde z pracujących w klatce piersiowej płuc. Prawidłowo znajduje się w nim niewielka ilość płynu zapobiegająca tarciu między rozprężającym się przy wdechu płucem, a nieruchomą ścianą klatki piersiowej. W przebiegu różnych schorzeń, takich jak procesy zapalne, niewydolność serca, choroba nowotworowa, uraz klatki piersiowej, w jamie tej może zgromadzić się duża ilość płynu, krwi lub powietrza, która uciska płuco i upośledza oddychanie. Stan ten objawia się, często silną, dusznością.

Punkcja jamy opłucnej lub założenie drenażu opłucnowego pozwala na usunięcie płynu lub powietrza z worka opłucnowego, przywrócenie prawidłowej pracy płuc i opanowanie duszności. Pobrany płyn można poddać badaniu, oceniając jego właściwości fizyczne i chemiczne, znajdujące się w nim komórki oraz bakterie. Wynik takiej analizy pomaga ustalić przyczynę schorzenia i jak najlepiej zaplanować dalsze leczenie.

Zabieg jest stosunkowo prosty i bezpieczny. Wykonywany jest po wcześniejszym znieczuleniu miejsca nakłucia. Polega na wprowadzeniu do jamy opłucnej poprzez ścianę klatki piersiowej igły lub miękkiej rurki i aspiracji (odessaniu) płynu lub powietrza. Jeżeli ilość płynu lub powietrza jest duża można prowadzić aspirację (drenaż) w sposób ciągły (kilkanaście, kilkadziesiąt godzin – aż do wygojenia się płuca) używając specjalnego zestawu ssącego.

 

 

 

Procedura jest przeprowadzana sprzętem jednorazowego użytku z zachowaniem koniecznego reżimu sanitarno-higienicznego.

Przed zabiegiem i / lub po jego zakończeniu konieczne może być wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (rtg) płuc, badania ultrasonograficznego (USG) jamy opłucnej lub innego badania obrazowego pomocnego w czasie zabiegu.

 

Podczas zabiegu mogą niekiedy wystąpić następujące problemy / powikłania:

  • ból w miejscu wkłucia i kaszel;
  • uczucie osłabienia i zawroty głowy spowodowane niewielkim spadkiem ciśnienia tętniczego;
  • przejściowe odpluwanie krwistej plwociny;
  • zakażenie skóry w miejscu wkłucia lub zakażenie płynu znajdującego się w jamie opłucnej;
  • powierzchowne uszkodzenie płuca z wydostaniem się większej ilości powietrza do jamy opłucnej (odma opłucnowa) wymagające założenia drenażu opłucnej;
  • krwawienie do jamy opłucnej z naczyń ściany klatki piersiowej;
  • znaczny spadek ciśnienia tętniczego i / lub obrzęk płuc spowodowany szybkim usunięciem dużej ilości płynu z jamy opłucnej wymagający intensywnej terapii;

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka