Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 49aec179013def5e08098d6cd3151a07
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 6455355c4ee32e24b2fd3667af992d44

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Założenie cewnika dializacyjnego

Cewniki dializacyjne są zakładane w celu przeprowadzania zabiegów hemodializy. Cewnikuje się duże, centralne naczynia żylne aby zapewnić odpowiedni dla urządzenia dializacyjnego przepływ krwi.

 

Cewnik naczyniowy wprowadza się do żyły głównej dolnej lub górnej przez nakłucie żył szyjnych wewnętrznych, podobojczykowych lub udowych. Przy wyborze dostępu do żył uwzględnia się: dostępność punktowanych żył, ryzyko dla pacjenta oraz przypuszczalny czas utrzymania cewnika w żyle.

 

Założenie wkłucia dializacyjnego jest procedurą wysokospecjalistyczną i wykonywaną przez doświadczony personel lekarski na bloku operacyjnym lub w sali zabiegowej. Wkłucie dializacyjne zakłada się w warunkach sterylnych i w znieczuleniu miejscowym. Dzięki znajomości anatomii topograficznej lekarz zakładający wkłucie lokalizuje odpowiednie naczynie cienką igłą, a następnie przy użyciu prowadnicy zakłada cewnik dializacyjny. W celu lokalizacji właściwego naczynia lekarz może również wspomóc się badaniem USG. Po wprowadzeniu cewnika do żyły jest on trwale mocowany szwem skórnym. Miejsce wprowadzenia cewnika do żyły izoluje się od otoczenia opatrunkiem, często zawierającym substancje przeciwbakteryjne.

 

W celu oceny umiejscowienia cewnika i wykluczenia ewentualnych powikłań niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. W okresie kiedy cewnik nie jest używany, powinien być regularnie przepłukiwany heparynizowanym roztworem soli, aby zapobiec powikłaniom zatorowo-zakrzepowym.

 

Założenie cewnika dializacyjnego, podobnie jak każda procedura medyczna, obarczona jest określonym ryzykiem i możliwością wystąpienia powikłań. Do powikłań procedury można zaliczyć: uszkodzenie naczynia żylnego, nakłucie tętnicy, krwiak w okolicy nakłucia, odma opłucnowa i krwiak opłucnej, uszkodzenie splotu barkowego, zator powietrzny, uszkodzenie przewodu piersiowego podczas punkcji lewej żyły szyjnej wewnętrznej, zaburzenia rytmu serca, uszkodzenie ściany serca, tamponada serca, zator spowodowany cewnikiem, zakrzepica naczyń poddanych kaniulacji. Istnieje również ryzyko wystąpienia powikłań infekcyjnych o charakterze miejscowym lub uogólnionym, mogącym prowadzić do rozwoju odcewnikowej posocznicy.

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka