jest badaniem diagnostycznym jelita grubego, polegającym na oglądaniu giętkim instrumentem (tzw. endoskopem). W zależności od długości badanego jelita wyróżniamy:
- rektoskopię: do 25 cm (odbytnica, prostnica);
- sigmoidoskopię: do 60 cm (odbytnica, prostnica, esica, zstępnica);
- kolonoskopię: całe jelito grube.
Zabieg przeprowadzany jest po odpowiednim przygotowaniu pacjenta, które polega na zażyciu środków przeczyszczających. Po lekkim śniadaniu pacjent zażywa leki przeczyszczające wg zleceń lekarskich, wypija dużą ilość płynów do 2-3 litrów (w zależności od wydolności krążenia), a w dniu badania wykonuje się wlewki fosforanowe 1x lub 2x, dwie i jedną godzinę przed badaniem.
Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie odbytu Lignokainą w żelu). W trakcie zabiegu istnieje możliwość podawania dożylnych lub domięśniowych leków przeciwbólowych, rozkurczowych i uspokajających. W wyjątkowych wypadkach wykonuje się badanie w znieczuleniu ogólnym.
W przypadku stwierdzenia zmian chorobowych, istnieje możliwość pobrania wymazów lub wycinków (maleńkich skrawków danego narządu), które dla pacjenta jest niebolesna. Uzyskane wycinki, po odpowiednim przygotowaniu, ocenia się pod mikroskopem, w celu uzyskania informacji na temat rodzaju choroby i ustalenia rozpoznania. Badanie endoskopowe jelita grubego umożliwia także usunięcie polipów jelita grubego.
U niewielkiego odsetka chorych (0,35%) mogą zdarzyć się powikłania, jak np.:
- śmiertelność – 0,02%;
- krwotok – 0,008-1,7%;
- perforacja (przebicie) – 0,14-0,33%;
- reakcje na miejscowe znieczulenie – 0,013%.
- Drukuj
- Powrót