jest badaniem polegającym na pobraniu komórek lub wycinka tkanki wątroby do badania mikroskopowego poprzez nakłucie powłok ciała pacjenta specjalną igłą. Pobrane za pomocą biopsji tkanka wątroby jest oceniana pod mikroskopem za pomocą badania histopatologicznego, które pozwala na różnicowanie różnych stanów chorobowych takich jak ostre, podostre lub przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, hemosyderoza, czynnościowa hiperbilirubinemia.
Podczas badania pacjent leży albo na plecach albo na lewym boku z lewą ręką ułożoną za głową. Okolicę planowanego punktu nakłucia lekarz dezynfekuje a następnie znieczula skórę, tkankę podskórną i warstwę mięśni podając miejscowo działający środek znieczulający. Po 5-10 minutach w czasie których znieczulenie zacznie działać, lekarz cienkim skalpelem przebija skórę i tkankę podskórną a następnie w miejscu nacięcia skóry nakłuwa wątrobę igłą biopsyjną prosząc jednocześnie pacjenta o zatrzymanie oddechu (na wdechu). Po nakłuciu wątroby zasysając powietrze tłokiem strzykawki lekarz pobiera miąższ wątroby do strzykawki. Po zabiegu badający zakłada pacjentowi w miejscu wkłucia igły biopsyjnej jałowy opatrunek uciskowy. Badanie trwa zwykle około 20-30 minut.
Powikłania po biopsji wątroby występują dość rzadko. Najczęściej obserwuje się:
- krwawienie pod torebkę wątroby, które najczęściej ustępuje samoistnie, jeśli pacjent stosuje się do podanych zaleceń czyli leży po badaniu na prawym boku
- przypadkowe nakłucia innych narządów;
- żółciowe zapalenie otrzewnej;
- przebicie płata wątroby;
- czkawka;
- podrażnienie okostnej żeber lub nerwów międzyżebrowych;
- podrażnienie otrzewnej;
- krwotok wewnętrzny;
- odma śródpiersia.
- Drukuj
- Powrót