Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 1e68fbd391eb8332b5b731939961b3a7
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 40d99cd0c47efabd192ab8aba5df25e8

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Terapia elektrowstrząsami

 

Leczenie elektrowstrząsami stosuje się od 1938 roku u setek tysięcy pacjentów chorych psychicznie, w olbrzymiej większości z dobrym efektem.

 

Leczenie stosuje się rano, na czczo, przez odpowiednio wyszkolony i doświadczony personel (psychiatra, anestezjolog, pielęgniarki). Pacjent otrzymuje zastrzyk dożylny zawierający środek usypiający. Otrzyma ponadto dożylny zastrzyk zwiotczający mięśnie i lek zmniejszający naturalną pobudliwość serca. Anestezjolog będzie mu pomagał oddychać przy użyciu aparatu tlenowego.

 

Zabieg wykonywany jest gdy pacjent śpi. Trwający ułamki sekund prąd z elektrod będzie przechodził przez jego czaszkę stymulując pracę mózgu. W czasie tej stymulacji występuje ledwie widoczne drżenie mięśniowe. Cały zabieg trwa kilka minut. Pacjent będzie budził się stopniowo. Może wtedy czuć się oszołomiony jak po głębokim śnie i może odczuwać bóle mięśniowe jak po intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Niekiedy może odczuwać ból głowy. Po powrocie z zabiegu może być głodny i otrzyma swój posiłek.

 

Leczenie stosuje się co kilka dni. Pełna seria zabiegów wynosi około dziesięć . Rzadko, który pacjent wymaga większej ich liczby, a poprawa występuje zazwyczaj już po trzecim lub czwartym.

 

Z proponowanym leczenie związane jest pewne niewielkie ryzyko. Dotyczy ono raczej stosowanego uśpienia i zwiotczenia mięśniowego. Pacjent może obudzić się zdezorientowany. Orientacja wraca jednak w ciągu najbliższych godzin po zabiegu. Mogą wystąpić zaburzenia pamięci dotyczących ostatnich wydarzeń, lecz ustępują one w ciągu kilku tygodni po zaprzestaniu leczenia. U jednego pacjenta na 200 leczonych zaburzenia pamięci mogą trwać dłużej. Śmierć jest niezwykle rzadką komplikacją i zdarza się raz na 40000 leczonych osób.

 

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka