Badanie elektroneurograficzne
– jest to badanie, które służy do oceny prędkości przewodzenia bodźców elektrycznych we włóknach czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych za pomocą przyłożonej elektrody. W przypadku włókien ruchowych badanie polega na stymulacji elektrycznej prądem o niewielkim natężeniu (20-100mA) nerwów ruchowych w kilku miejscach, a w przypadku włókien czuciowych miejsce stymulacji jest tylko jedno. W oparciu o uzyskane pomiary obliczana jest szybkość przewodzenia oraz wysokość amplitudy potencjału wywołanego, co pozwala na określenie obecności, stopnia i charakteru uszkodzenia nerwów obwodowych w różnych procesach.
Badanie elektromiograficzne
– jest badaniem, które służy do oceny stanu mięśnia. Badanie to polega na pomiarze za pomocą elektrody igłowej generowanych spontanicznym ruchem potencjałów elektrycznych. W trakcie badania po wkłuciu do badanego mięśnia elektrody igłowej poprosimy Panią/Pana o powolne wykonywanie odpowiedniego ruchu kończyną, położenie elektrody w mięśniu zostanie kilkakrotnie zmienione.
Badanie SF-EMG
(elektromiografii pojedynczego włókna mięśniowego)
– jest to odmiana badania elektromiograficznego, które wykonuje się bardzo delikatną i wysoko selektywną igłą. W trakcie badania, po wkłuciu elektrody igłowej do mięśnia, poprosimy Panią/Pana o delikatne unoszenie środkowego palca do góry. Położenie elektrody zostanie kilkunastokrotnie zmienione. Badanie SF-EMG przeprowadzone zostanie dla jednego mięśnia i trwać będzie ok. 60min.
NIEPOŻĄDANE EFEKTY
Badanie elektroneurograficzne
Podczas badania przewodzenia, podczas stymulacji elektrycznej w miejscu przyłożenia elektrody stymulującej odczuwany jest ból lub pieczenie, czasem uczucie przechodzenia prądu wzdłuż pni nerwowych, które ustępują praktycznie natychmiast po zakończeniu stymulacji. Konstrukcja elektrod , dobór natężenia prądu uniemożliwiają powstanie oparzeń. Badanie elektroneurograficzne jest za całkowicie nieinwazyjne, nie pozostawia trwałych następstw i nie może spowodować pogorszenia Pani/Pana stanu zdrowia. Wszczepienie rozrusznika nie jest przeciwwskazaniem do badania elektroneurograficznego, ale kardiolog musi wyrazić pisemną zgodę na wykonanie badania. Przeciwwskazaniem do badania elektroneurograficznego jest obecność zmian ropnych i martwiczych w miejscu stymulacji.
Badanie elektromiograficzne i elektromiografii pojedynczego włókna nerwowego
Badanie elektromiograficzne mogą powodować bolesność w miejscu wprowadzenia elektrod, która utrzymuje się do kilku godzin. Po wykonaniu badania elektromiograficznego może dochodzić do powstawania drobnych podskórnych oraz śródmięśniowych wylewów krwawych, które nie stanowią zagrożenia pogorszenia zdrowia i które najpóźniej w ciągu kilku dni samoistnie wchłaniają się. Elektrody są przed każdym użyciem sterylizowane co uniemożliwia przenoszenie chorób zakaźnych w tym żółtaczek wszczepiennych. Przeciwwskazaniem do badania elektromiograficznego jest obecność zmian martwiczych lub ropnych w badanym mięśniu.
Istnieje możliwość wykonania badania elektromiograficznego elektrodą jednorazową.
W przypadku zażywania leków przeciwzakrzepowych (Syncumar, Acenokumarol, Warfin, Warfaryna) konieczne jest odstawienie leku na 4 dni przed badaniem mięśnia elektrodą igłową. Heparynę drobnocząsteczkową w dniu badania należy podać po wykonaniu badania.
W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ubocznych prosimy o pilny kontakt z lekarzami prowadzącymi badanie.
- Drukuj
- Powrót