Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg c30800b9ef6588aece1fa34381ace950
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 158365bdfd394007053ead8c8ec6f340

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Badanie elektrofizjologiczne w miastenii ( EMG )

 

Badanie elektroneurograficzne

 

– jest to badanie, które służy do oceny prędkości przewodzenia bodźców elektrycznych we włóknach czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych za pomocą przyłożonej elektrody. W przypadku włókien ruchowych badanie polega na stymulacji elektrycznej prądem o niewielkim natężeniu (20-100mA) nerwów ruchowych w kilku miejscach, a w przypadku włókien czuciowych miejsce stymulacji jest tylko jedno. W oparciu o uzyskane pomiary obliczana jest szybkość przewodzenia oraz wysokość amplitudy potencjału wywołanego, co pozwala na określenie obecności, stopnia i charakteru uszkodzenia nerwów obwodowych w różnych procesach.

 

Badanie elektromiograficzne

 

– jest badaniem, które służy do oceny stanu mięśnia. Badanie to polega na pomiarze za pomocą elektrody igłowej generowanych spontanicznym ruchem potencjałów elektrycznych. W trakcie badania po wkłuciu do badanego mięśnia elektrody igłowej poprosimy Panią/Pana o powolne wykonywanie odpowiedniego ruchu kończyną, położenie elektrody w mięśniu zostanie kilkakrotnie zmienione.

 

Badanie SF-EMG

(elektromiografii pojedynczego włókna mięśniowego)

– jest to odmiana badania elektromiograficznego, które wykonuje się bardzo delikatną i wysoko selektywną igłą. W trakcie badania, po wkłuciu elektrody igłowej do mięśnia, poprosimy Panią/Pana o delikatne unoszenie środkowego palca do góry. Położenie elektrody zostanie kilkunastokrotnie zmienione. Badanie SF-EMG przeprowadzone zostanie dla jednego mięśnia i trwać będzie ok. 60min.

 

 

NIEPOŻĄDANE EFEKTY

 

Badanie elektroneurograficzne

 

Podczas badania przewodzenia, podczas stymulacji elektrycznej w miejscu przyłożenia elektrody stymulującej odczuwany jest ból lub pieczenie, czasem uczucie przechodzenia prądu wzdłuż pni nerwowych, które ustępują praktycznie natychmiast po zakończeniu stymulacji. Konstrukcja elektrod , dobór natężenia prądu uniemożliwiają powstanie oparzeń. Badanie elektroneurograficzne jest za całkowicie nieinwazyjne, nie pozostawia trwałych następstw i nie może spowodować pogorszenia Pani/Pana stanu zdrowia. Wszczepienie rozrusznika nie jest przeciwwskazaniem do badania elektroneurograficznego, ale kardiolog musi wyrazić pisemną zgodę na wykonanie badania. Przeciwwskazaniem do badania elektroneurograficznego jest obecność zmian ropnych i martwiczych w miejscu stymulacji.

 

Badanie elektromiograficzne i elektromiografii pojedynczego włókna nerwowego

 

Badanie elektromiograficzne mogą powodować bolesność w miejscu wprowadzenia elektrod, która utrzymuje się do kilku godzin. Po wykonaniu badania elektromiograficznego może dochodzić do powstawania drobnych podskórnych oraz śródmięśniowych wylewów krwawych, które nie stanowią zagrożenia pogorszenia zdrowia i które najpóźniej w ciągu kilku dni samoistnie wchłaniają się. Elektrody są przed każdym użyciem sterylizowane co uniemożliwia przenoszenie chorób zakaźnych w tym żółtaczek wszczepiennych. Przeciwwskazaniem do badania elektromiograficznego jest obecność zmian martwiczych lub ropnych w badanym mięśniu.

Istnieje możliwość wykonania badania elektromiograficznego elektrodą jednorazową.

 

W przypadku zażywania leków przeciwzakrzepowych (Syncumar, Acenokumarol, Warfin, Warfaryna) konieczne jest odstawienie leku na 4 dni przed badaniem mięśnia elektrodą igłową. Heparynę drobnocząsteczkową w dniu badania należy podać po wykonaniu badania.

 

W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ubocznych prosimy o pilny kontakt z lekarzami prowadzącymi badanie.

 

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka