WSKAZANIA DO LECZENIA OPERACYJNEGO:
• przewlekłe nawracające zapalenie ślinianki,
• kamica ślinianki
• sialozy( choroby ślinianek, w których dochodzi do obrzęku gruczołu oraz zmniejszenia wydzielania śliny),
• nowotwory ślinianek łagodne oraz złośliwe
JAK PRZEPROWADZA SIĘ OPERACJE:
Usunięcie ślinianki podżuchwowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Najpierw nacina się skórę nad ślinianką (cięcie poprzeczne, pod żuchwą). Następnie odpreparowuję się gruczoł wraz z torebką od tkanki podskórnej, okolicznych mięśni, naczyń i nerwów. Śliniankę odcina się od jej przewodu wyprowadzającego po jego wcześniejszym podwiązaniu. Zabieg przeprowadzany jest zawsze ze zwróceniem uwagi na jak najmniejsze ryzyko uszkodzenia okolicznych zdrowych tkanek-przede wszystkim nerwów- językowego, podjęzykowego, dolnej gałązki nerwu twarzowego. Niemniej jednak toczący się proces chorobowy, np. rozległe zmiany zapalne lub rozmiar czy naciekanie guza, mogą uniemożliwić oszczędność zabiegu i prowadzić do powikłań pooperacyjnych. Ranę zaszywa się kilkoma warstwami szwów. Na jedną dobę po zabiegu pozostawia się w ranie dren. Założony jest opatrunek uciskowy. Usuniętą śliniankę, guz czy ewentualnie węzły chłonne posyłane są do badania histopatologicznego.
POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU:
Opatrunki zazwyczaj zmieniane są 2 razy dziennie, ranę się każdorazowo dezynfekuje. Stosuje się leczenie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz czasami antybiotyk. W pierwszej dobie usuwa się dren.. Pacjent, jeśli nie wystąpią powikłania pooperacyjne, wypisywany jest do domu w trzeciej dobie po zabiegu. Zgłasza się na usunięcie szwów skórnych w siódmej dobie po zabiegu, do Poradni Laryngologicznej. W domu wskazane jest przemywanie rany wodą utlenioną. Wynik histopatologiczny jest znany do 2 tygodni po zabiegu.
MOŻLIWE POWIKŁANIA PO ZABIEGU:
• krwawienie z rany pooperacyjnej
• przetoka ślinowa, która zazwyczaj goi się samoistnie do 2 tygodni po zabiegu
• uszkodzenie okolicznych nerwów trwałe lub przemijające
- podjęzykowego: zwykle bezobjawowe, język może zbaczać w stronę przeciwną do usuniętej ślinianki
- językowego: utrata czucia smaku i dotyku 2/3 przednich połowy języka po stronie usuniętej ślinianki, uczucie mrowienia i drętwienia tej części języka
- twarzowego-dolnej gałęzi: opadanie kącika ust, gromadzenie jedzenia między dziąsłami a policzkiem
- utrata czucia głębokiego z obszaru twarzy
• zakażenie rany pooperacyjnej
- Drukuj
- Powrót