Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Usunięcia ślinianki przyusznej – parotidektomia

Operacje ślinianki przyusznej wykonuje się z powodu guzów łagodnych lub złośliwych tego gruczołu oraz w przypadku kamicy ślinianki.

 

W przyusznicy najczęściej występują guzy łagodne i stanowią ok. 85%. Istnieją trzy podstawowe rodzaje operacji ślinianki przyusznej:

  •  parotidektomia częściowa - usunięcie części ślinianki przyusznej; najczęściej dotyczy płata powierzchownego przyusznicy
  • parotidektomia całkowita – usunięcie całej ślinianki przyusznej z zachowaniem nerwu twarzowego,
  • parotidektomia radykalna – usunięcie całej ślinianki przyusznej wraz z resekcją nerwu twarzowego (wykonywana w zaawansowanych nowotworach złośliwych).

 

JAK PRZEPROWADZA SIĘ OPERACJE:

 

O rodzaju operacji decyduje lekarz w zależności od rozległości i złośliwości guza i informuje dokładnie pacjenta o planowanym leczeniu.

Cięcie skórne rozpoczyna się w okolicy przydusznej na wysokości przewodu słuchowego zewnętrznego i biegnie w dół, identyfikuje się pień i gałęzie nerwu twarzowego. W kolejnym etapie usuwa się część lub całą przyusznicę wraz z guzem. Materiał usunięty przesyła się do badania histopatologicznego. Wynik badania pacjent otrzymuje do 2 tygodni po zabiegu.

 

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU:

 

W okresie pooperacyjnym wykonuje się codzienne opatrunki, w drugim dniu po operacji usuwa się dren z rany, a w 6-8 dobie szwy skórne.

Od pacjenta po operacji wymagana jest dieta z eliminacją kwaśnych i słonych napojów i potraw oraz ograniczeniem ilości posiłków do 3 w ciągu dnia.

 

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO ZABIEGU:

 

  • niedowład lub porażenie nerwu twarzowego,
  • przetoka ślinowa w ranie pooperacyjnej,
  • przekrwienie,
  • nadmierna potliwość,
  • przeczulica skóry policzka podczas jedzenia.

 

 

 

Pdf
Drukuj
Powrót
<