OPIS ZABIEGU
W większości przypadków zabieg wycięcia guzka piersi wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach Sali operacyjnej. Miejsce, w którym znajduje się guzek okrzykiwane jest środkiem znieczulającym miejscowo a następnie nacina się skórę i tkankę podskórną. W zależności od umiejscowienia guzka cięcie może być poprowadzone dookoła brodawki sutkowej, promieniście w zakresie jednego z kwadrantów sutka lub też u podstawy gruczołu piersiowego. Guz po wypreparowaniu wycinany jest w całości i przesyłany natychmiast do pracowni histopatologii do badania. Po kontroli rany i zatamowaniu ewentualnego krwawienia do rany zakładany jest zwykle dren (nie zawsze) a następnie rana jest zeszywana i zakładany opatrunek. Pacjent do momentu uzyskania wyniku badania histopatologicznego pozostaje na czczo (nie wolno jeść i pić, ponieważ w przypadku rozpoznania nowotworu konieczne będzie dalsze leczenie chirurgiczne w znieczuleniu ogólnym. Lekarz poinformuje Panią/Pana jak najszybciej o wyniku badania jak tylko otrzymamy informację z pracowni histopatologicznej.
POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU
Bezpośrednio po zabiegu będzie Pani/Pan przebywać w sali pooperacyjnej aż do momentu uzyskania wyniku badania histopatologicznego. Prosimy o pozostanie do tego momentu na czczo – nie można jeść i pić. Decyzja, co do sposobu dalszego leczenia lub też wypisu do domu zależy od wyniku badania histopatologicznego.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Pomimo dużego doświadczenia i staranności zespołu operującego może czasami dojść do powikłań. Wystąpieniu powikłań sprzyja: zły stan ogólny, wyniszczenie, zaawansowana choroba nowotworowa, niehigieniczny tryb życia, otyłość, cukrzyca, konieczność powtórnej operacji, zły stan uzębienia, choroby dodatkowe (serca, wątroby, płuc).
Do najczęstszych powikłań należy:
- Krwawienie pooperacyjne lub krwiak – wymagające niejednokrotnie powtórnej operacji.
- Zakażenie rany pooperacyjnej – najczęściej zakażenie jest spowodowane bakteriami znajdującymi się na Pani/Pana skórze, które w warunkach fizjologicznych, czyli naturalnych, nie atakują Pani/Pana, ale w sytuacji tzw. stresu okołooperacyjnego, kiedy to obniża się odporność, atakują własny organizm.
- Ropień rany – zwykle w przypadku zakażenia tkanek rany, w większości przypadków wymaga leczenia chirurgicznego po postacią drenażu.
- Opóźnione gojenie lub gojenie poprzez wytworzenie przerosłej blizny tzw. keloid, co wynika z osobniczych wrodzonych skłonności do gojenia.
- Powstanie zbiornika chłonki w ranie – przejrzystego płynu – najczęściej leczone jest zachowawczo, nie można jednak wykluczyć konieczności nakłucia lub reoperacji
- Uszkodzenie nerwów – podczas przecinania powłok jamy brzusznej dochodzi do nieuniknionych przecięć małych niewidocznych dla nieuzbrojonego oka, gałęzi nerwowych mogących dawać objawy przeczulicy lub niedoczulicy skóry.
- Uszkodzenie tkanek miękkich i skóry poprzez środki dezynfekujące lub prąd elektryczny – używamy wysokiej klasy środki dezynfekujące jednakże istnieje niebezpieczeństwo reakcji uczuleniowej podczas przygotowywania pola operacyjnego; podczas zabiegu używany jest do preparowania tkanek nóż elektryczny – istnieje możliwość powstania łuku elektrycznego i oparzenia skóry.
- Reakcja alergiczna na leki, środki znieczulające, krew i preparaty krwi – pokrzywka, swędzenie, duszności, drgawki, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie akcji serca.
- Zakażenie wirusem HIV lub zapalenia wątroby,
Mogą również wystąpić powikłania tzw. niechirurgiczne, często wynikające z licznych chorób towarzyszących i stanu ogólnego. Należą do nich: zawał serca, zakrzepica żył głębokich i powierzchownych oraz zator tętnicy płucnej, udar mózgu, niewydolność serca, niewydolność oddechowa, zapalenie płuc, infekcje i inne aż do śmierci włącznie. Ryzyko ich wystąpienia staramy się minimalizować poprzez właściwe przygotowanie przedoperacyjne i konsultacje z innymi specjalistami.
- Drukuj
- Powrót