Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 8fc705df4a625f30e4dfb3a977783839
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png ca2a3738240ef26c2b4d774f36b1093c

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Echokardiograficzny test obciążeniowy z wykorzystaniem wszczepionego stymulatora

Informacje dotyczące badania

Przeprowadzone dotychczas badania nie pozwoliły stwierdzić jednoznacznie istotnego niedokrwienia mięśnia sercowego i dlatego lekarz prowadzący skierował Panią/Pana na echokardiograficzny test obciążeniowy z wykorzystaniem wszczepionego stymulatora.

Badanie wykonuje doświadczony lekarz echokardiografista, oceniając w badaniu ultrasonograficznym zachowanie się serca podczas stopniowo zwiększanej częstości pracy serca. W tym celu wykorzystamy wszczepiony w przeszłości u Pani/Pana stymulator. Po wstępnym sprawdzeniu funkcji stymulatora przez lekarza, podczas testu obciążeniowego, stymulator będzie stymulować serce ze stopniowo (co 3 minuty) wyższą częstością (od 100/min) do limitu tętna wyliczonego na podstawie wieku Pacjenta. Celem zwiększania częstości pracy serca jest obciążenie serca i ocena ewentualnych zaburzeń w jego pracy w badaniu echokardiograficznym. Podczas testu, Pacjent ma wrażenie wykonywania wysiłku i odczuwa kołatanie serca. Przez wszystkie etapy badania monitorowane jest ciśnienie tętnicze, tętno oraz wykonywana jest kontrola echograficzna serca a po zakończeniu badania, stymulator jest ponownie kontrolowany a jego ustawienia są przywracane do wyjściowych. Nad bezpieczeństwem czuwa lekarz wykonujący badanie echokardiograficzne, lekarz kontrolujący stymulator oraz wykwalifikowany personel średni zabezpieczony w pełen zestaw leków na wypadek wystąpienia działań niepożądanych. Całość badania trwa ok. 20 minut.

Przygotowanie pacjenta.

Przed badaniem nie należy spożywać obfitego posiłku ani palić papierosów.

Możliwe powikłania i objawy niepożądane.

Proponowane badanie jest stosunkowo bezpieczną metodą diagnostyczną, w której do wywołania obciążenia serca nie musimy podawać leków dożylnych i wykorzystujemy wszczepiony wcześniej stymulator, co istotnie zwiększa bezpieczeństwo testu. Ze względu jednak na Pani/Pana czynniki ryzyka i choroby towarzyszące, tak jak każde badanie prowokujące niedokrwienie serca jest obarczone niskim ryzykiem powikłań. Bardzo rzadko może dojść do poważnych powikłań, takich jak omdlenie, zawał serca, udar mózgu, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie krążenia, czy zgon. U wyjątkowo wrażliwych osób może wystąpić reakcja alergiczna skóry w miejscu przyklejenia elektrod. Przed wykonaniem badania, prosimy o zgłoszenie wszelkich objawów występujących od czasu wystawienia skierowania na badanie wysiłkowe.

W czasie badania proszę informować lekarza o wszelkich niepokojących Panią/Pana objawach. W każdej chwili istnieje możliwość przerwania próby (zarówno w wyniku decyzji lekarza, jak i na życzenie pacjenta). W przypadku dalszych wątpliwości dotyczących powyższego badania proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub echokardiografistą przeprowadzającym badanie.

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka