Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 467bff1f6d60974aa286e71cf6bd2c80
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 7f569b6a516d2269ed73bb6b43e5be8c

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Arteriografia tętnic płucnych

jest badaniem referencyjnym pozwalającym na potwierdzenie podejrzenia zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego i ocenę możliwości leczenia farmakologicznego lub zabiegowego jest arteriografia tętnic płucnych. Badanie polega na wprowadzeniu przez skórę (po uprzednim znieczuleniu) zestawu wprowadzającego tzw. koszulki do żyły szyjnej prawej lub żyły udowej położonej w pachwinie. Zestaw ten umożliwia założenie cewnika typu pig-tail (cienkiej zagiętej rurki nylonowej) do prawego przedsionka serca, prawej komory i tętnicy płucnej i podanie tą drogą środka kontrastowego do tętnic płucnych celem oceny ich anatomii. Wizualizacja tętnic płucnych wymaga 2-3 wstrzyknięć kontrastu do każdej z dwóch głównych tętnic płucnych. Po zakończeniu badania cewnik oraz koszulka zostaną usunięte z żyły, a miejsce wkłucia zostanie zabezpieczone z użyciem pewnego ucisku. O ile badanie zostanie wykonane z dostępu przez żyłę udową, po jego zakończeniu nie należy zginać nogi po stronie badanej, aż do czasu usunięcia opatrunku uciskowego i sprawdzenia miejsca wkłucia przez lekarza. Całkowite uruchomienie następuje z reguły w następnym dniu po badaniu. Badanie przeprowadzone zostanie w Zakładzie Kardiologii Inwazyjnej mieszczącym się na I piętrze naszego szpitala przez doświadczony zespół lekarsko-pielęgniarski. Badanie u większości pacjentów jest dobrze tolerowane i poza lekkim bólem w czasie znieczulenia bezbolesne. Dawka promieniowania rentgenowskiego i środka kontrastowego zależy od warunków anatomicznych, rodzaju badania i w trakcie zabiegu jest ściśle kontrolowana.

Do stosunkowo częstych miejscowych powikłań (około 3-10%) należą krwiak w miejscu wkłucia lub nakłucie tętnicy. Dość często w trakcie zabiegu występuje łagodna arytmia (20%) lub łagodne nasilenie niedomykalności trójdzielnej (17%) – są to objawy przemijające bez istotnych następstw. Możliwe aczkolwiek rzadko spotykane są powikłania infekcyjne w tym infekcyjne zapalenie wsierdzia (2,2-7%), odma opłucnowa (0,3-1,9%), zator powietrzny (0,5%) i krwiak jamy opłucnowej. Poważne powikłania zabiegu występują wyjątkowo rzadko. Należą do nich zgon (0,5%), niewydolność nerek wymagająca dializoterapii (0,3%) rozwarstwienie tętnicy płucnej (0,4%) oraz krwawienia wymagające przetoczenia krwi (1,3%). Do mniej istotnych i krótkotrwałych powikłań należą: duszność (0,4%), dysfunkcja nerek (0,9%), ból w klatce piersiowej (0,2%), spadek ciśnienia tętniczego (0,2%), wysypka, świąd, obrzęk powiek (1,4%), nudności i wymioty (0,1%) oraz blok prawej odnogi pęczka Hisa (0,1%).

W celu ograniczenia występowania objawów niepożądanych proszę pozostać na czczo przez 4-6 godzin przed badaniem oraz odpowiednio przygotować się (toaleta, prysznic, wygolenie wskazanych miejsc w pachwinie). W czasie i po badaniu należy zgłaszać lekarzowi lub pielęgniarce wszystkie niepokojące objawy oraz wykonywać polecenia wydawane przez personel medyczny. Przed i po badaniu w celu uniknięcia niewydolności nerek należy spożyć dużą ilość niegazowanej wody mineralnej (1,5-2 l)

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka