Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 4d2345b0a16148281bf8b4755d2bbc3a
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png d4e29c13a08dc5017795b93310f23657

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Założenie wszczepu (implantu) pomiędzy wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowego odcinka kręgosłupa

Wszczep (implant) przeznaczony jest do umieszczenia na stałe pomiędzy wyrostkami kolczystymi kręgów lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jest wykonany z tworzywa sztucznego i/lub z metalu – tytanu. Po umieszczeniu pomiędzy wyrostkami kolczystymi sąsiadujących kręgów zapobiega nadmiernemu zbliżaniu się kręgów do siebie pod wpływem obciążeń. W ten sposób zapobiega stykaniu się wyrostków kolczystych. Zapobiega także uciskowi nerwów rdzeniowych w otworach międzykręgowych pomiędzy sąsiadującymi kręgami. Działanie takie eliminuje lub zmniejsza doznania bólowe powodowane stykaniem się wyrostków kolczystych lub drażnieniem nerwów w zbyt wąskich otworach międzykręgowych.

Tworzywo sztuczne lub tytan, z którego jest wykonany wszczep, nie powoduje alergii (lub powoduje ją niezmiernie rzadko), nie ulega korozji w organizmie, nie stanowi przeciwwskazania do badań metodą rezonansu magnetycznego.

 

WSKAZANIA DO OPERACJI

 

  1. Stykanie się ze sobą wyrostków kolczystych kręgów w odcinku lędźwiowym, potwierdzone radiologicznie i powodujące miejscowy ból (Choroba Baastrupa),
  2. Zwyrodnienie krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa z następującymi cechami, towarzyszącymi zwyrodnieniu: zmniejszeniem odległości pomiędzy kręgami, uwypukleniem pierścienia włóknistego w kierunku kanału kręgowego i otworów międzykręgowych, zwężeniem otworów międzykręgowych.

 

PRZECIWWSKAZANIA DO OPERACJI

 

  1. Infekcja lub zmiany zapalne skóry w miejscu planowanej operacji.
  2. Stany chorobowe stanowiące przeciwwskazania do operacji lub znieczulenia ogólnego, na przykład: infekcje, zaburzenia krzepnięcia krwi, małopłytkowość i inne.
  3. Nadwaga – może spowodować przeciążenie i złamanie wyrostka kolczystego, stykającego się z wszczepem.
  4. Osteoporoza – może zwiększać ryzyko złamania wyrostka kolczystego, stykającego się z wszczepem.

 

 ALTERNATYWNE METODY LECZENIA

 

  1. Rehabilitacja ambulatoryjna, w warunkach oddziału rehabilitacji lub w sanatorium.
  2. Iniekcje środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w pobliże wyrostków kolczystych i otworów międzykręgowych – tak zwane blokady.
  3. Otwarta operacja kręgosłupa z usunięciem ucisku na worek oponowy i korzenie nerwowe – o ile istnieją wskazania do takiej operacji.

 

PRZEBIEG PROPONOWANEJ OPERACJI

 

Istnieją różne rodzaje wczepów przeznaczonych do zakładania pomiędzy wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowych, technika operacyjna może się różnić zależnie od rodzaju wszczepu. Założenie wszczepu zazwyczaj wymaga znieczulenia ogólnego. Pacjent jest ułożony na brzuchu lub w pozycji kolanowo-łokciowej. Nad wybranymi wyrostkami kolczystymi kręgosłupa wykonuje się w linii pośrodkowej ciała podłużne cięcie o długości kilku cm. Przecina się tankę podskórną i odwarstwia na niewielkim odcinku mięśnie od wyrostków kolczystych. Wszczep zakładany jest pomiędzy wyrostki kolczyste. Rana zostaje zamknięta szwami.

 

UWAGA: w trakcie operacji zachodzi konieczność zastosowania lampy rentgenowskiej w celu precyzyjnego określenia miejsca osadzenia wszczepu. Powoduje to ekspozycję pacjenta na promieniowanie rentgenowskie. W związku z możliwością zastosowania promieniowania rentgenowskiego, u kobiet w wieku rozrodczym istotny jest wywiad w kierunku ewentualnej ciąży. Dawkę pochłoniętego promieniowania wpisuje się do karty informacyjnej leczenia szpitalnego.

 

PRZEBIEG POOPERACYJNY

 

Pacjent może wstawać po upływie kilku godzin od operacji – wymaga to indywidualnej zgody chirurga. Następnego dnia po zmianie opatrunku może opuścić szpital. Przez okres kilku dni gojenia rany należy unikać aktywności ruchowej, powodującej ból okolicy operowanej. Usunięcie szwów z rany następuje najczęściej w siódmej dobie po operacji. Jeżeli rana została zamknięta szwami śródskórnymi wchłanialnymi – nie wymagają one usunięcia. W okresie gojenia rany zlecane jest przyjmowanie antybiotyku w celu zapobiegania ewentualnej infekcji. Przez 6-8 tygodni od operacji należy unikać wysiłków fizycznych, zwłaszcza dźwigania ciężarów, biegania, czynności związanych ze znacznym zginaniem i wyprostem tułowia (skłony do przodu i do tyłu) oraz unikać ruchów skrętnych tułowia (na przykład tańca). Okres niezdolności do pracy dobierany jest indywidualnie, zależnie od rodzaju pracy i postępów rekonwalescencji.

 

MOŻLIWE POWIKŁANIA I ZJAWISKA NIEPOŻĄDANE

 

  1. Trudności operacyjne i powikłania częściej występują u pacjentów z pewnymi chorobami (cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, niewydolność naczyń wieńcowych)
  2. W okresie pooperacyjnym należy liczyć się z bólami w okolicy operowanej które mogą trwać kilka lub kilkanaście dni. W tym okresie konieczne może być przyjmowanie środków przeciwbólowych.
  3. UWAGA: wszczep może nie spełnić swojego zadania. Po jego założeniu odczuwane przed operacją bóle kręgosłupa mogą nie ustąpić lub mogą ulec jedynie częściowemu zmniejszeniu.
  4. Wszczep nieco zmienia ustawienie kręgów względem siebie, co może być przyczyną dolegliwości bólowych, wymagających stosowania rehabilitacji (ćwiczenia i zabiegi różnego typu).
  5. Wszczep nie usuwa uwypuklenia krążka międzykręgowego w kierunku kanału kręgowego. Nie zapobiega przed możliwą w przyszłości koniecznością usunięcia przepukliny krążka międzykręgowego spomiędzy kręgów rozdzielonych wszczepem.
  6. Wyrostki kolczyste, pomiędzy które założono wszczep, mogą ulec złamaniu na skutek ruchów lędźwiowego kręgosłupa (skłony do przodu, do tyłu, ruchy skrętne), na skutek urazów, osłabienia kości kręgów przez osteoporozę, przeciążenia (dźwiganie ciężarów nadwaga).
  7. Chirurg może zalecić ograniczenie lub trwałą rezygnację z niektórych rodzajów aktywności, połączonych z dźwiganiem, skłonami lub ruchami skrętnymi lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka