Stwierdzone u Pani/Pana utrudnione gojenie się rany w okolicach uprzednio wszczepionego urządzenia antyarytmicznego jest wskazaniem do zastosowania intensywnego leczenia. Niniejszym proponujemy Państwu leczenie za pomocą terapii V.A.C. (Vacuum Assisted Closure). Jest to zaawansowana terapia wspomagania gojenia się ran poprzez wielotorowe działanie ujemnego ciśnienia przy użyciu mikroprocesorowo sterowanych urządzeń.
Technika ta od wielu lat z powodzeniem stosowana jest np. w chirurgii ogólnej i kardiochirurgii w przypadkach ran ostrych, urazowych, podostrych czy przy rozejściach się brzegów ran. Dotychczas brak jest jednak badań jednoznacznie potwierdzających przydatność leczenia u chorych z wszczepionymi urządzeniami antyarytmicznymi, ale nasze doświadczenia wydają się potwierdzać przydatność w uzasadnionych klinicznie przypadkach.
Przeciwwskazaniem do zastosowania tej terapii są;
• obecność suchej tkanki martwiczej,
• nieleczone zapalenie kości lub szpiku,
• nie do końca zdiagnozowane przetoki jelitowe,
• obecność komórek nowotworowych w ranie.
Terapia będzie polegała na wykonaniu kilku zabiegów (co najmniej 3) w odstępie kilku dni. Pierwszy zabieg polega na wprowadzeniu opatrunku oraz podłączeniu urządzenia V.A.C w znieczuleniu miejscowym. Kolejne zabiegi to zmiany jednorazowych opatrunków V.A.C. również w znieczuleniu miejscowym W określonych sytuacjach zabieg(i) może być wykonany w znieczuleniu dożylnym lub ogólnym przy asyście anestezjologa.
Wyrażając zgodę na niniejszą terapię przyjmuję do wiadomości, iż wykonanie każdego z serii zabiegów jest możliwe przy bezwzględnym zachowaniu co najmniej 6 godzinnego pozostawania „na czczo” bezpośrednio przed zabiegiem. Nie dostosowanie się do tego wymogu może skutkować powikłaniami śródzabiegowymi w tym zachłyśnięciem i/lub zadławieniem wraz ze wszelkimi tego konsekwencjami w tym (w niezwykle rzadkich przypadkach) ze zgonem włącznie.
- Drukuj
- Powrót