Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 5c8e59a1fbe534fb35b6c52c588b7d75
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
ban-header-logo.png 9d3b482dcf88f8bed7daa76f1d29bcdb

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Echokardiograficzny test obciążeniowy z dobutaminą

Badanie wykonuje doświadczony lekarz echokardiografista, oceniając w badaniu ultrasonograficznym zachowanie się serca pod wpływem leku (dobutaminy) podawanego w postaci dożylnego wlewu. Badanie skła-da się z kolejnych trzyminutowych etapów, w czasie których zwiększana jest dawka podawanego leku. Celem podawania dobutaminy jest zwiększenie rytmu serca oraz jego kurczliwości, co może stworzyć wrażenie wy-konywania wysiłku przez Pacjenta. W przypadku niewystarczającego przyspieszenia rytmu, w wybranych przypadkach, podaje się atropinę dożylnie. Przez wszystkie etapy badania monitorowane jest ciśnienie tętnicze, tętno oraz wykonywana jest kontrola echograficzna serca. Nad bezpieczeństwem czuwa lekarz wykonujący badanie oraz wykwalifikowany personel średni zabezpieczony w pełen zestaw leków na wypadek wystąpienia działań niepożądanych. Całość badania trwa ok. 20 minut.

 

Przygotowanie pacjenta. Badany powinien być na czczo lub czas od ostatniego posiłku powinien prze-kraczać 4 godziny.

 

Działania niepożądane. Proponowane badanie jest stosunkowo bezpieczną metodą diagnostyczną. Większość objawów niepożądanych związanych z podawaniem dobutaminy (i ewentualnie atropiny) stanowi łagodne dolegliwości niewymagające przerwania próby. W czasie badania może wystąpić: uczucie kołatania serca, lęk, drżenie ciała, ból głowy, uczucie duszności, zaczerwienienie skóry, nudności, uczucie mrowienia, wzrost ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej. Częstość groźnych objawów ubocznych jest mniejsza niż 0,3%; należą do nich komorowe zaburzenia rytmu i zawał serca. Nie opisuje się zgonów związanych bezpo-średnio z próbą.

W czasie badania proszę informować lekarza o wszelkich niepokojących Panią/Pana objawach. W każdej chwili istnieje możliwość przerwania próby (zarówno w wyniku decyzji lekarza, jak i na życzenie pacjenta). 

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka