Badanie wykonuje doświadczony lekarz echokardiografista, oceniając w badaniu ultrasonograficznym zachowanie się serca pod wpływem leku (dobutaminy) podawanego w postaci dożylnego wlewu. Badanie skła-da się z kolejnych trzyminutowych etapów, w czasie których zwiększana jest dawka podawanego leku. Celem podawania dobutaminy jest zwiększenie rytmu serca oraz jego kurczliwości, co może stworzyć wrażenie wy-konywania wysiłku przez Pacjenta. W przypadku niewystarczającego przyspieszenia rytmu, w wybranych przypadkach, podaje się atropinę dożylnie. Przez wszystkie etapy badania monitorowane jest ciśnienie tętnicze, tętno oraz wykonywana jest kontrola echograficzna serca. Nad bezpieczeństwem czuwa lekarz wykonujący badanie oraz wykwalifikowany personel średni zabezpieczony w pełen zestaw leków na wypadek wystąpienia działań niepożądanych. Całość badania trwa ok. 20 minut.
Przygotowanie pacjenta. Badany powinien być na czczo lub czas od ostatniego posiłku powinien prze-kraczać 4 godziny.
Działania niepożądane. Proponowane badanie jest stosunkowo bezpieczną metodą diagnostyczną. Większość objawów niepożądanych związanych z podawaniem dobutaminy (i ewentualnie atropiny) stanowi łagodne dolegliwości niewymagające przerwania próby. W czasie badania może wystąpić: uczucie kołatania serca, lęk, drżenie ciała, ból głowy, uczucie duszności, zaczerwienienie skóry, nudności, uczucie mrowienia, wzrost ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej. Częstość groźnych objawów ubocznych jest mniejsza niż 0,3%; należą do nich komorowe zaburzenia rytmu i zawał serca. Nie opisuje się zgonów związanych bezpo-średnio z próbą.
W czasie badania proszę informować lekarza o wszelkich niepokojących Panią/Pana objawach. W każdej chwili istnieje możliwość przerwania próby (zarówno w wyniku decyzji lekarza, jak i na życzenie pacjenta).
- Drukuj
- Powrót