Informacje ogólne.
Stwierdzone u Pani/Pana zaburzenia rytmu serca i zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu są wskazaniem do czasowego wprowadzenia elektrody wewnątrzsercowej. Ma to na celu zabezpieczenie Panią/Pana przed możliwym zatrzymaniem akcji serca na czas leczenia aż do powrotu bezpiecznego rytmu własnego lub w przypadku utrzymywania się tych zaburzeń do czasu wszczepienia systemu do stałej stymulacji serca (rozrusznika serca).
Informacje dotyczące zabiegu.
Zabieg wprowadzenia elektrody wewnątrzsercowej jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez kompetentnego lekarza kardiologa lub anestezjologa z pełnym zabezpieczeniem sprzętowym i lekowym. Najczęściej miejscem wprowadzenia elektrody do ciała jest okolica prawego obojczyka. Stymulator jest połączony z elektrodą i przymocowany ściśle do prawego ramienia – rycina poniżej.
Możliwe powikłania.
Powikłania opisywanego zabiegu są rzadkie. Najczęstsze z nich to:
- przemieszczenie elektrody w obrębie serca – 3% (konieczny powtórny zabieg),
- odma opłucnowa i/lub krwiak opłucnej – ok. 1,5% (konieczne założenie drenażu ssącego do opłucnej),
- szybkie narośnięcie progu stymulacji – 0,25% (wymagające zabiegu korekcyjnego lub wymiany elektrody),
- przebicie ściany serca – poniżej 0,1% (konieczność nakłucia osierdzia, ewentualnie potrzeba zabiegu kardiochirurgicznego),
- zapalenie żył lub zakrzepy żylne (konieczność leczenia farmakologicznego),
Postępowanie po zabiegu.
Po zabiegu konieczne jest zachowanie pewnego reżimu, a przede wszystkim bezwzględne zastosowanie się do poleceń personelu medycznego. W większości przypadków konieczne jest znaczne ograniczenie ruchomości, pozostawanie w pozycji leżącej, oraz nie wykonywanie gwałtownych ruchów kończyną, z której założona jest elektroda. Należy w sposób rozważny obchodzić się ze stymulatorem zewnętrznym i elektrodą pamiętając iż gwałtowne ruchy mogą powodować utratę stymulacji, a tym samym zagrożenie dla życia i zdrowia.
- Drukuj
- Powrót