Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg c59b3dfc5f7b92eac7ce2e48f4525485
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png c17dd54dcc6e5b2c50cf5822ac9fac7d

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej

Co to jest zwężenie zastawki aortalnej

 

Zwężenie zastawki aortalnej występuje z reguły u osób w podeszłym wieku. Zastawka aortalna znajduje się między lewą komorą serca a aortą. W przypadku jej zwężenia krew nie może swobodnie przepływać z serca do pozostałych części ciała. Powoduje to wystąpienie takich objawów jak : duszności, bóle w klatce piersiowej, zasłabnięcia.

 

U kogo zabieg walwuloplastyki jest wykonywany

 

Zabieg walwuloplastyki wykonywany jest u pacjentów z bardzo ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej i objawami zagrażającymi życiu, gdy chory nie kwalifikuje się do chirurgicznej wymiany zastawki aortalnej ze względu na bardzo duże ryzyko operacyjne. Sam zabieg ma na celu złagodzenie występujących u Pani/a dolegliwości i być może umożliwi w terminie późniejszym małoinwazyjne wszczepienie zastawki aortalnej.

 

Na czym polega zabieg walwuloplastyki aortalnej

 

Po znieczuleniu miejscowym i nakłuciu tętnicy i żyły udowej w pachwinie, do naczyń wprowadza się tzw. koszulkę czyli plastikową rurkę, przez którą następnie lekarz wkłada prowadnik ( cienki drucik ) do lewej komory serca po drodze przechodząc przez zwężoną zastawkę. Przez żyłę lekarz założy do serca specjalną elektrodę, dzięki której można stymulować serce do szybszego bicia. Następnie po prowadniku jak po szynie zakłada się balon i umiejscawia go w miejscu zwężonej zastawki. Balon wypełnia się szybko mieszanką soli fizjologicznej i kontrastu, co powoduje jego rozprężenie i poszerzenie zwężonej zastawki. W trakcie napełniania balonu serce jest pobudzane przez elektrodę do bardzo szybkiego bicia, co zapobiega „wyskoczeniu” balonu w trakcie napełniania poza zastawkę ( Ryc. 2 )

Następnie balon jest opróżniany i usuwany, tak żeby nie blokował przepływu przez serce. W razie konieczności balon napełnia się 1-3 razy, a w niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie różnych rozmiarów balonów. U niektórych chorych, szczególnie z upośledzoną kurczliwością serca, w trakcie zabiegu i po nim konieczne jest dożylne podawanie leków wspomagających pracę serca.

 

 

 

Jakie są możliwe powikłania związane z zabiegiem

 

Częste powikłania powyżej 5 % obejmują : wystąpienie tętniaka rzekomego, krwiaka lub krwawienie z miejsca nakłucia tętnicy

Powikłania rzadkie ( 1-5% ) mogą być poważne : udar mózgu, zgon w trakcie zabiegu( 1-2%) lub w trakcie dalszej hospitalizacji (1-3%), jak również łagodniejsze : zaburzenia rytmu serca mogące wymagać umiarowienia defibrylacją, zatory obwodowe, uszkodzenie zastawki związane z zabiegiem.

Powikłania bardzo rzadkie ( poniżej 1% ) obejmują: konieczność operacyjnej naprawy tętnicy udowej, zawał serca, niewydolność nerek związaną z podaniem kontrastu, reakcję alergiczną na podany kontrast, przebicie mięśnia sercowego oraz konieczność pilnej operacji kardiochirurgicznej z powodu powikłań zabiegu.

 

Jakie jest postępowanie po zabiegu

 

Po zabiegu pacjent trafia na salę intensywnego nadzoru, gdzie monitoruje się częstość akcji serca, ciśnienie tętnicze oraz ściśle obserwuje, aby rozpoznać i szybko leczyć możliwe powikłania.

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka