Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg e763adef9bd277a7aa4544073be68686
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png bdb99065428d335eb07bfe7db191d4f6

Wyszukiwarka usług

:
:
Przeszukaj całą bazę informacji usług pod kątem interesującej cię frazy
Wybierz jeden z oddziałów aby zobaczyć najczęściej realizowane w nim zabiegi / operacje
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Walwuloplastyka mitralna

Zwężenie zastawki mitralnej jest nabytą wadą serca polegającą na zmniejszeniu powierzchni przepływu krwi z lewego przedsionka do lewej komory serca. Postępujące zwężenie może prowadzić do upośledzenia objętości wyrzutowej serca, do zastoju w krążeniu płucnym, rozwoju nadciśnienia płucnego i w konsekwencji zgonu. Główne objawy to: łatwe męczenie się, duszność, zmniejszenie tolerancji wysiłku, kaszel.

 

Postępowaniem z wyboru u chorych z ciężkim lub objawowym zwężeniem zastawki mitralnej jest przezskórna komisurotomia mitralna.

 

Zabieg ten polega na wprowadzeniu cewnika z balonem przez zwężoną zastawkę a następnie rozprężeniu balonu a przez to poszerzeniu pola powierzchni zastawki. Zabieg wykonuje się u przytomnego pacjenta podaje się jedynie leki przeciwbólowe oraz uspokajające. W pierwszym etapie nakłuwa się żyłe udową, następnie przegrodę miedzyprzedsionkową (wewnątrz serca) po czym przeprowadza się cewnik z balonikiem przez zastawkę mitralną.

 

 

 

Zabieg wykonuje się pod kontrolą echokardiografii przezprzełykowej oraz skopii rentgenowskiej. Najczęsciej zabieg trwa ok. 1-2 godzin. Śmiertelność okołozabiegowa jest stosunkowa niska i wynosi około 1-2%. Wśród innych powikłań należy wymienić: zatory mózgowe (ok. 1%), perforacja jam serca z wydostaniem się krwi do osierdzia i potrzebą nakłucia worka osierdziowego a czasami pilna operacja kardiochirugiczna (ok. 1%), niedomykalność zastawki mitralnej, która w ok. 2 % przypadków będzie wymagała leczenia kardiochirurgicznego, łagodny przeciek przez przegrodę międzyprzedsionkową (ok. 5%) zwykle z tendencją do zanikania, krwiak w okolicy nakłucia żyły udowej w ok. 0,5 % bardzo rzadko wymagający przetoczenia krwi.

 

Bezpośrednio po zabiegu pacjent będzie przebywał na Sali intensywnego nadzoru kardiologicznego i po niezbędnych badaniach już po kilkunastu godzinach będzie uruchomiony. Po niepowikłanym zabiegu wypis ze szpitala będzie możliwy w ciągu 1-2 dni.

 

Przygotowanie do zabiegu

 

Na minimum 6 godzin przed zabiegiem pacjent musi pozostać na czczo czyli nie może nic jeść i pić. Należy ogolić pachwiny czyli miejsce przez które będziemy wykonywać zabieg.

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Oddziały, poradnie, diagnostyka