Lekarz Kierujący Oddziałem | dr n. med. Bogdan Kolebacz |
Pielęgniarka Oddziałowa | mgr Beata Skucha |
Sekretariat Oddziału | tel. 32 359 81 07 |
adres e-mail : laryngologia@gcm.pl | |
Utalanie terminów przyjęć |
Udzielanie informacji o terminach przyjęć do oddziału odbywa się w dni robocze pod numerem telefonu: 32 359 81 07 W celu ustalenia terminu, przyjęcia na Oddział Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej należy zgłosić się do konsultacji osobiście, ze skierowaniem z dokumentacją medyczną dot. wcześniejszego leczenia. Pacjenci ze skierowaniem w trybie pilnym zgłaszają się na konsultacje osobiście ( nie trzeba się umawiać) bezpośrednio do Oddziału Laryngologii X p. (Budynek Szpitala Wieloprofilowego). Pacjenci ze skierowaniem w trybie planowym zgłaszają się na konsultacje osobiście do Poradni Laryngologicznej, która znajduje się w Przychodni Specjalistycznej ( I p. gabinet nr 113). |
Droga dojścia oddziału Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej dla osób poruszających się na wózkach - link do filmu, planu i opisu drogi dojścia
Droga dojścia do punktu przyjęć planowych do oddziałów specjalistycznych - film
Charakterystyka Oddziału
Oddział Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej Górnośląskiego Centrum Medycznego dysponuje 18 łóżkami, w przestronnych salach chorych, w salach jedno i dwuosobowych z własnym węzłem sanitarnym oraz z wydzieloną salą intensywnej opieki pooperacyjnej. Hospitalizowani pacjenci przebywają pod całodobową opieką wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego.
Zespół lekarski składa się ze specjalistów otolaryngologii, audiologii i alergologii. Na oddziale stale kształci się w ramach specjalizacji z laryngologii czterech lekarzy rezydentów. Dodatkowo lekarze innych specjalności odbywają obowiązkowe staże kierunkowe w zakresie laryngologii i alergologii.
W ciągu wielu lat funkcjonowania oddziału sprofilowano zakres zabiegów w obrębie głowy i szyi skupiając się przede wszystkim na operacjach:
- Nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani i zatok obocznych nosa
- Guzów ślinianek z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu rejestrującego pracę nerwu twarzowego w trakcie operacji ( Neuromonitoring)
- W obrębie układu chłonnego szyi
- Funkcjonalnej endoskopowej chirurgii nosa i zatok przynosowych (FESS), która obejmuje szeroki zakres zabiegów jak udrożnienie ujść zatok, usuwanie polipów
i zmian zapalnych, podwiązywanie naczyń krwionośnych w obrębie jamy nosa oraz dekompresja oczodołów. Wszystkie powyższe zabiegi są wykonywane z dojścia przez jamę nosa w znieczuleniu ogólnym w podciśnieniu.
Do operacji endoskopowych zatok wykorzystujemy sprzęt medyczny najnowszej generacji, w skład którego wchodzą : zintegrowany tor wizyjny z kamerą full HD, szerokokątne optyki endoskopowe oraz nowoczesne oprogramowanie z archiwizacją danych oraz możliwą rejestracją zdjęć i obrazów wideo. Ponadto dysponujemy negatoskopem, który umożliwia wyświetlanie obrazów tomografii komputerowej bezpośrednio z płyt CD. Szeroka gama precyzyjnych narzędzi mikrochirurgicznych oraz shaverów dodatkowo zwiększa precyzję i bezpieczeństwo tych operacji.
Oprócz personelu lekarskiego dobrze wyszkolony zespół pielęgniarski zapewnia prawidłowy przebieg hospitalizacji pacjentów. Kompleksową opiekę nad pacjentem hospitalizowanym w oddziale sprawuje wykształcony personel pielęgniarski. Zespół pielęgniarski w większości posiada wyższe wykształcenie i certyfikaty kursów kwalifikacyjnych oraz podnosi swoje kwalifikacje w ramach szkoleń specjalizacyjnych. Nad przebiegiem zabiegów operacyjnych czuwa współpracując z lekarzami i pielęgniarkami zespół pielęgniarek operacyjnych, posiadający certyfikaty kursów pielęgniarstwa operacyjnego.
Nasz Oddział dysponuje bogatym zapleczem diagnostyczno-leczniczym:
- Sala operacyjna będąca częścią bloku operacyjnego w budynku Specjalistycznego Szpitala Wielospecjalistycznego
- Sala zabiegowa
- Pracownia endoskopowa
- Pracownia audiologiczna
- Przyszpitalna poradnia otolaryngologiczna
- Przyszpitalna poradnia alergologiczna
- Porady i ćwiczenia logopedyczne
Dzięki zatrudnionemu logopedzie pacjenci naszego oddziału, u których były wykonywane zabiegi całkowitego usunięcia krtani z powodów zmian nowotworowych uczą się tzw. mowy przełykowej, co umożliwia im kontakt z otoczeniem pomimo usunięcia narządu głosu. Do innych zadań logopedy należy rehabilitacja głosu i mowy w zakresie zaburzeń foniatrycznych, ćwiczenia emisji głosu oraz ścisła współpraca z rodzinami pacjentów w zakres opieki logopedycznej co znacznie poprawia efekty leczenia.
Ścisła współpraca z pozostałymi Oddziałami i Zakładami Szpitala pozwala na kompleksową diagnostykę i leczenie naszych pacjentów.
- Drukuj
- Powrót