Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 12b741d88841353a02f4077eccc434b2
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png b83375eef9a107918f5333755ae8bc60

Wyszukiwarka oddziałów

:
:
Wpisz nazwę oddziału
Wybierz jeden z oddziałów
:
:
Wpisz nazwę zabiegu / operacji
Wybierz z listy jednego z naszych specjalistów

Oddział Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej

 

ODDZIAŁ LARYNGOLOGII I ONKOLOGII LARYNGOLOGICZNEJ

 

Lekarz  Kierujący  Oddziałem dr n. med. Bogdan Kolebacz
   
Pielęgniarka Oddziałowa mgr Beata Skucha
Sekretariat Oddziału tel. (032) 359 81 07
  adres e-mail : laryngologia@gcm.pl
   
Utalanie terminów przyjęć tel. (032) 359 81 30
   

 

Charakterystyka Oddziału

 
Oddział Laryngologii  i Onkologii Laryngologicznej Górnośląskiego Centrum Medycznego dysponuje 18 łóżkami, w tym 2 łóżkami intensywnej opieki medycznej, w przestronnych salach chorych, w salach  jedno i dwuosobowych z własnym węzłem sanitarnym  oraz   z wydzieloną salą intensywnej opieki pooperacyjnej.  Hospitalizowani pacjenci przebywają pod całodobową opieką wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego.

Zespół lekarski składa się ze specjalistów otolaryngologii, audiologii i alergologii. Na oddziale stale kształci się w ramach specjalizacji z laryngologii czterech lekarzy rezydentów. Dodatkowo lekarze innych specjalności odbywają obowiązkowe staże kierunkowe w zakresie laryngologii i alergologii.

W ciągu wielu lat funkcjonowania oddziału sprofilowano zakres zabiegów w obrębie głowy i szyi skupiając się przede wszystkim na operacjach:

 • Nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani i zatok obocznych nosa
 • Guzów ślinianek z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu rejestrującego pracę nerwu twarzowego w trakcie operacji ( Neuromonitoring)
 • W obrębie układu chłonnego szyi
 • Funkcjonalnej endoskopowej chirurgii nosa i zatok przynosowych (FESS), która obejmuje szeroki zakres zabiegów jak udrożnienie ujść zatok, usuwanie polipów
  i zmian zapalnych, podwiązywanie naczyń krwionośnych w obrębie jamy nosa oraz dekompresja oczodołów. Wszystkie powyższe zabiegi są wykonywane z dojścia przez jamę nosa w znieczuleniu ogólnym w podciśnieniu.

Do operacji endoskopowych zatok wykorzystujemy sprzęt medyczny najnowszej generacji, w skład którego wchodzą : zintegrowany tor wizyjny z kamerą full HD, szerokokątne optyki endoskopowe oraz  nowoczesne oprogramowanie z archiwizacją danych oraz możliwą rejestracją zdjęć i obrazów wideo. Ponadto dysponujemy negatoskopem, który umożliwia wyświetlanie obrazów tomografii komputerowej bezpośrednio z płyt CD. Szeroka gama precyzyjnych narzędzi mikrochirurgicznych oraz shaverów dodatkowo zwiększa precyzję i bezpieczeństwo tych operacji.

  

     Oprócz personelu lekarskiego dobrze wyszkolony zespół pielęgniarski zapewnia prawidłowy przebieg hospitalizacji pacjentów. Kompleksową opiekę nad pacjentem hospitalizowanym w oddziale sprawuje wykształcony personel pielęgniarski. Zespół pielęgniarski w większości posiada wyższe wykształcenie i certyfikaty kursów kwalifikacyjnych oraz podnosi swoje kwalifikacje w ramach szkoleń specjalizacyjnych. Nad przebiegiem zabiegów operacyjnych czuwa współpracując z lekarzami i pielęgniarkami zespół pielęgniarek operacyjnych, posiadający certyfikaty kursów pielęgniarstwa operacyjnego.

Nasz Oddział dysponuje bogatym zapleczem diagnostyczno-leczniczym:

 • Sala operacyjna będąca częścią bloku operacyjnego w budynku Szpitala Wielospecjalistycznego
 • Sala zabiegowa
 • Pracownia endoskopowa
 • Pracownia audiologiczna
 • Przyszpitalna poradnia otolaryngologiczna
 • Przyszpitalna poradnia alergologiczna
 • Porady i ćwiczenia logopedyczne

      Dzięki zatrudnionemu  logopedzie pacjenci naszego oddziału, u których były wykonywane zabiegi całkowitego usunięcia krtani z powodów zmian nowotworowych uczą się tzw. mowy przełykowej, co umożliwia im kontakt z otoczeniem pomimo usunięcia narządu głosu. Do innych zadań logopedy należy rehabilitacja głosu i mowy w zakresie zaburzeń foniatrycznych, ćwiczenia emisji głosu oraz ścisła współpraca z rodzinami pacjentów w zakres opieki logopedycznej co znacznie poprawia efekty leczenia.


Ścisła współpraca z pozostałymi Oddziałami i Zakładami Szpitala pozwala na kompleksową diagnostykę i leczenie naszych pacjentów.

 

 

 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót

Wykonywane zabiegi

Lekarze