Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg b045dc541c2a428445935d34fb817690
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png e273d578b7791b174ad2e9480f9fd033

29 listopada 2014 r. - Relacja z wydarzenia pn. „Rehabilitacja i leczenie wspomagające w onkologii”

07.11.2014
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
29 listopada 2014 r. - Relacja z wydarzenia pn. „Rehabilitacja i leczenie wspomagające w onkologii”

 

 

 

RELACJA  Z WYDARZENA

 

 

Nowotwory złośliwe są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Choroby nowotworowe i ich leczenie powodują poważne konsekwencje ekonomiczne.

W krajach rozwiniętych występowanie nowotworów wiąże się z paleniem tytoniu, spożywaniem alkoholu nadwagą i niewłaściwą dietą. Natomiast w krajach rozwijających się jest spowodowane przyjmowaniem niewłaściwych tzw. zachodnich wzorców kulturowych.

Według szacunków Międzynarodowej Agencji ds. Badań Naukowych nad Nowotworami Złośliwymi (IARC) w 2015roku liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe w Europie Zachodniej wyniesie 1,14mln.

Liczby są przerażające. Zatem nie ma wątpliwości, że pogłębienie wiedzy i zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka nowotworów złośliwych ma duży wpływ na ograniczenie częstości występowania niektórych nowotworów. Wykazywanie związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, niewłaściwej diety, prowadzenia tzw. „leniwego trybu życia” ) a zwiększaniem się ilości zachorowań na nowotwory złośliwe coraz częściej powoduje modyfikację czy uczenie się „zdrowego trybu życia” zarówno w populacji osób zdrowych i obciążonych choroba nowotworową.

Według danych z piśmiennictwa 1/3 wśród zgonów na nowotwory złośliwe ma związek ze złymi nawykami żywieniowymi oraz małą aktywnością fizyczną.

Należy osiągnąć i utrzymywać prawidłową masę ciała, gdyż otyłość i nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie, raka jelita grubego, raka trzonu macicy, raka nerki i przełyku oraz trzustki. W tworzeniu się nowotworów u osób otyłych biorą udział różne mechanizmy od układu odpornościowego, stężenia insuliny, estrogenów do czynników które regulują wzrost komórek organizmu.

Istotne w ograniczeniu rozwoju chorób nowotworów jest aktywność fizyczna z ustalonym minimum 150min /tydzień. Każda osoba która rozpocznie program ćwiczeń i zwiększy swoją aktywność fizyczną może odnieść korzyść nawet jeśli poziom aktywności będzie mniejszy niż zalecany.

Biorąc pod uwagę powyższe wydaje się zasadne oprócz leczenia farmakologicznego i prowadzenia bardzo kosztownych kuracji onkologicznych stworzenie dla potencjalnych Pacjentów, jak również już leczonych Chorych kompleksowej opieki - niefarmakologicznych sposobów postępowania. Wielodyscyplinarność działań farmakologiczno-wspomagających poprawi nie tylko wynik leczenia onkologicznego, ale będzie miało ogromny wpływ na usprawnienie funkcjonowania w sferach:

  • fizycznej
  • psychicznej
  • społecznej

W aktualnej rzeczywistości, czasach „liczenia każdego grosza‘ formy dużo tańszych dodatkowych metod terapii wspomagających powinny być szeroko proponowane i upowszechniane.

 

Dr n.med. Izolda Mrochen-Domin

 

 

 

  


 

  

 

Oddział Onkologii

i Oddział Rehabilitacji Leczniczej

Szpitala w Ochojcu

 

 

serdecznie zapraszają

 

 

 

pacjentów wraz z rodzinami, osoby zainteresowane

oraz personel medyczny

 

 

na bezpłatne spotkanie medyczne pn.

 

 

"Rehabilitacja i leczenie

wspomagające w onkologii"

 

 

które odbędzie się

 

29 listopada 2014 r., w godz. 9:00–12:30

 

w budynku kardiologii, w sali nr 204, ul. Ziołowa 45-47, 40-635 Katowice-Ochojec

 

 

Program:

 

wykłady:

• prof. dr hab. n. med. Marek Woźniewski

• dr n. med. Izolda Mrochen-Domin

• dr hab. n. med. Jacek Durmała

• lek. med. Aleksandra Kołodziej-Jaskuła

• dr Bartosz Wnuk

• mgr Ewa Detko

warsztaty z rehabilitacji

bezpłatne porady i konsultacje specjalistów onkologii i rehabilitacji

 

 

Zgłoszenia udziału w terminie do 27 listopada 2014 r.

 

Telefon: 32 359 83 11 • 32 359 89 62

w godz. 7:30–14:00

e-mail:

 

 

 

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta