29 listopada 2014 r. - Relacja z wydarzenia pn. „Rehabilitacja i leczenie wspomagające w onkologii”
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót
RELACJA Z WYDARZENA
Nowotwory złośliwe są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Choroby nowotworowe i ich leczenie powodują poważne konsekwencje ekonomiczne.
W krajach rozwiniętych występowanie nowotworów wiąże się z paleniem tytoniu, spożywaniem alkoholu nadwagą i niewłaściwą dietą. Natomiast w krajach rozwijających się jest spowodowane przyjmowaniem niewłaściwych tzw. zachodnich wzorców kulturowych.
Według szacunków Międzynarodowej Agencji ds. Badań Naukowych nad Nowotworami Złośliwymi (IARC) w 2015roku liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe w Europie Zachodniej wyniesie 1,14mln.
Liczby są przerażające. Zatem nie ma wątpliwości, że pogłębienie wiedzy i zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka nowotworów złośliwych ma duży wpływ na ograniczenie częstości występowania niektórych nowotworów. Wykazywanie związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, niewłaściwej diety, prowadzenia tzw. „leniwego trybu życia” ) a zwiększaniem się ilości zachorowań na nowotwory złośliwe coraz częściej powoduje modyfikację czy uczenie się „zdrowego trybu życia” zarówno w populacji osób zdrowych i obciążonych choroba nowotworową.
Według danych z piśmiennictwa 1/3 wśród zgonów na nowotwory złośliwe ma związek ze złymi nawykami żywieniowymi oraz małą aktywnością fizyczną.
Należy osiągnąć i utrzymywać prawidłową masę ciała, gdyż otyłość i nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie, raka jelita grubego, raka trzonu macicy, raka nerki i przełyku oraz trzustki. W tworzeniu się nowotworów u osób otyłych biorą udział różne mechanizmy od układu odpornościowego, stężenia insuliny, estrogenów do czynników które regulują wzrost komórek organizmu.
Istotne w ograniczeniu rozwoju chorób nowotworów jest aktywność fizyczna z ustalonym minimum 150min /tydzień. Każda osoba która rozpocznie program ćwiczeń i zwiększy swoją aktywność fizyczną może odnieść korzyść nawet jeśli poziom aktywności będzie mniejszy niż zalecany.
Biorąc pod uwagę powyższe wydaje się zasadne oprócz leczenia farmakologicznego i prowadzenia bardzo kosztownych kuracji onkologicznych stworzenie dla potencjalnych Pacjentów, jak również już leczonych Chorych kompleksowej opieki - niefarmakologicznych sposobów postępowania. Wielodyscyplinarność działań farmakologiczno-wspomagających poprawi nie tylko wynik leczenia onkologicznego, ale będzie miało ogromny wpływ na usprawnienie funkcjonowania w sferach:
- fizycznej
- psychicznej
- społecznej
W aktualnej rzeczywistości, czasach „liczenia każdego grosza‘ formy dużo tańszych dodatkowych metod terapii wspomagających powinny być szeroko proponowane i upowszechniane.
Dr n.med. Izolda Mrochen-Domin

Oddział Onkologii
i Oddział Rehabilitacji Leczniczej
Szpitala w Ochojcu
serdecznie zapraszają
pacjentów wraz z rodzinami, osoby zainteresowane
oraz personel medyczny
na bezpłatne spotkanie medyczne pn.
"Rehabilitacja i leczenie
wspomagające w onkologii"
które odbędzie się
29 listopada 2014 r., w godz. 9:00–12:30
w budynku kardiologii, w sali nr 204, ul. Ziołowa 45-47, 40-635 Katowice-Ochojec
Program:
wykłady:
• prof. dr hab. n. med. Marek Woźniewski
• dr n. med. Izolda Mrochen-Domin
• dr hab. n. med. Jacek Durmała
• lek. med. Aleksandra Kołodziej-Jaskuła
• dr Bartosz Wnuk
• mgr Ewa Detko
warsztaty z rehabilitacji
bezpłatne porady i konsultacje specjalistów onkologii i rehabilitacji
Zgłoszenia udziału w terminie do 27 listopada 2014 r.
Telefon: 32 359 83 11 • 32 359 89 62
w godz. 7:30–14:00
e-mail: •
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót