Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 7ce3aa1582770c0840b52cca93e97c1b
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 6cb97c8ae40a09b272903b41c8a06cab

2 czerwiec 2013 r. - Z okazji Światowego Dnia SM zapraszamy pacjetnów chorych SM wraz z rodzinami na wydarzenie medyczne

13.05.2013
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Stwardnienie rozsiane jest najczęstszą przyczyną niesprawności młodych dorosłych. W Polsce żyje ok. 60 tys. osób z tą chorobą, w tym na terenie województwa śląskiego około 5 tysięcy. Choroba najczęściej rozpoczyna się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, a więc w okresie nauki lub rozpoczęcia pracy jak również planowania życia rodzinnego. Początek choroby może być skryty, poza tym często pierwsze objawy dotyczą zaburzeń widzenia co kieruje uwagę pacjenta na przyczyny inne niż choroba układu nerwowego. Pierwsze objawy zazwyczaj ulegają całkowitemu wycofaniu się i może upłynąć kilka miesięcy lub lat do kolejnego pogorszenia stanu klinicznego.

Przebieg choroby najczęściej w okresie pierwszych kilku/ kilkunastu lat jest z okresami nasilenia objawów a następnie obserwuje się stałe narastanie niesprawności bez wyodrębnienia tak zwanych .rzutów.. Chory zmaga się nie tylko z własną niesprawnością ale też musi stawić czoła licznym wyzwaniom, w tym związanym z rodzicielstwem. Oswojenie się dziecka z niesprawnością matki czy ojca, właściwe rozumienie choroby oraz jej postępu jest trudnym procesem wymagającym zaangażowania obu stron. Akceptacja jest tu podstawą dobrych relacji. Mając na uwadze tym razem pozamedyczny aspekt SM a właśnie dotyczący życia rodzinnego naszych pacjentów Górnośląskiego Centrum Medycznego ( SPSK nr 7 SUM GCM im. prof. L. Gieca w Katowicach-Ochojcu)z okazji Światowego Dnia SM w dniu 2 czerwca 2013 r. w godz. od 15:00 do 18:00 przygotowało wydarzenie medyczne, które poza bezpłatnymi konsultacjami medycznymi (specjalistów neurologii i pielęgniarki oddziałowej oddziału neurologii) pozwoliło choć na chwilę zapomnieć o trudach zmagania się z chorobą.

 

 

Wydarzenie prowadzone było w oprawie historycznej i odbyło się na terenie podzamcza Zamku Królewskiego w Będzinie ul. Zamkowa 1. Przy słonecznej - zamówionej na ten dzień pogodzie , wszyscy czynnie brali udział w konkurencjach i zabawach. A oto kilka zdjęć .

 

 

 

 

 

Odnośniki: 


  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta