18-19 września 2023 r.- W GCM przeprowadzono pierwsze na Śląsku zabiegi angioplastyki wieńcowej, w których praca lekarza jest wspomagana technologią robotyczną.
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót
Potencjał wspierania pracy lekarzy i pielęgniarek przy zastosowania systemu robotycznego w Górnośląskim Centrum Medycznym
Niezmiernie miło jest na poinformować, że zespół medyków Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca SUM w Katowicach, w składzie prof. dr hab.n.med. Wojciech Wojakowski, prof. dr hab. n. med. Andrzej Ochała, dr hab.n.med. Paweł Gąsior, w dniach 18-19 września br. przeprowadził pierwsze na Śląsku zabiegi angioplastyki wieńcowej, w których praca lekarza jest wspomagana technologią robotyczną.
Na czym to polega?
System jest bezpieczny dla pacjenta ponadto znacznie ogranicza narażenie personelu na promieniowanie rentgenowskie.
System robotyczny pozwala na wspomaganie zabiegów angioplastyki wieńcowej (PCI). Są to zabiegi naprawy zwężonych tętnic wieńcowych za pomocy balonów i stentów. W rutynowych zabiegach uczestniczy lekarz jeden lub dwóch lekarzy oraz pielęgniarka. System wspomagania robotycznego nie zastępuje lekarza, natomiast wspomaga jego pracę i pozwala na zmniejszenie narażenia na promieniowanie rentgenowskie. Robot składa się z konsoli sterującej umieszczanej w sali zabiegowej lub sterowni oraz ramienia robotycznego przymocowanego do stołu zabiegowego.
Podczas całego zabiegu przy pacjencie są lekarz i pielęgniarka. Pierwsze etapy zabiegu, jak nakłucie tętnicy i wprowadzenie do tętnicy wieńcowej cewnika przez który wykonywany jest zabieg jest wykonywane w sposób standardowy. Następnie podłączane jest ramie robota, które pozwala w bardzo precyzyjny sposób manewrować urządzeniami (prowadnikami, balonami i stentami) w tętnicy wieńcowej. Drugi operator siedzi przy konsoli i za pomocą manipulatorów wprowadza do tętnicy balon i stent. Po ich wszczepieniu i potwierdzeniu prawidłowego wyniku zabiegu usuwa z tętnicy pozostałe urządzenia. Opatrunek zakłada lekarz. Podobne zabiegi wykonywane są w USA, Francji, Niemczech. W Polsce systemami robotycznymi dysponują ośrodki w Warszawie i Nowym Sączu. Wykonane w GCM zabiegi są pierwszymi tego typu zabiegami na Śląsku. Wykonano zabiegi u 2 pacjentów, którym skutecznie naprawiono krytyczne zwężenia w tętnicach wieńcowych. Pacjenci czują się dobrze.
Najważniejsze korzyści:
- Redukcja promieniowania dla głównego operatora o 95%
- Duża precyzja manipulowania prowadnikami oraz urządzeniami (stenty, balony). System pozwala na przesuwanie urządzeń w tętnicy wieńcowej z dokładnością do 1 mm.
- Możliwość szkolenia lekarzy specjalizujących się w zakresie kardiologii inwazyjnej przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa pacjenta i mniejszym narażeniu personelu na promieniowanie jonizujące
- Możliwość wspierania bardziej złożonych zabiegów przezcewnikowych przez najbardziej doświadczonych operatorów.
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót