Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg d9755f5483bc81f9eb47cfafb7bb3750
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 2f249cb875d0d67356005c70c5b18359

W szpitalu w Katowicach Ochojcu zastosowano najnowsze technologie obrazowania w zabiegach kardiologii interwencyjnej

08.09.2022
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
widok sali operacyjnej w czasie zabiegu operacyjnego oraz lekarza z okularami

W szpitalu w Katowicach Ochojcu zastosowano najnowsze technologie obrazowania w zabiegach kardiologii interwencyjnej.

Zespół  I Katedry i Kliniki Kardiologii / I Oddziału Kardiologii GCM najpierw pod koniec sierpnia  br., zastosował trójwymiarowe obrazowanie CarnaLife Holo z wykorzystaniem gogli Microsot HoloLens 2 podczas zabiegu zamknięcia uszka lewego przedsionka. Tym razem technologia mieszanej rzeczywistości (mixed reality) i trójwymiarowych hologramów opracowanych przez MedApp S.A. po raz pierwszy w Polsce znalazła nowe zastosowanie podczas zabiegu z zakresu elektroterapii urządzeń wszczepialnych.

Tą nowatorską metodę wykorzystano u Pacjentki z ciężką niewydolnością serca, z istotnym upośledzeniem funkcji serca, z blokiem lewej odnogi pęczka Hisa, która została zakwalifikowana do implantacji układu resynchronizującego serce (CRT-D), a dokładniej do rozbudowy układu z wszczepionego trzy lata wcześniej kardiowertera-defibrylatora (ICD). Kluczowym elementem zabiegu implantacji CRT jest znalezienie ujścia zatoki wieńcowej i wprowadzenie przez nią elektrody do stymulacji lewej komory, która „wspomoże” niewydolne serce.

Wykorzystano technologię  rozszerzonej rzeczywistości CarnaLife Holo zarówno offline w obrazowaniu zatoki wieńcowej w oparciu o tomografię komputerową (angioTK) oraz śródzabiegowo – on-line z wykorzystaniem obrazowania przy pomocy echokardiografii przezprzeływowej (TEE) wykonanej najnowocześniejszym aparatem GE Healthcare Vivid E95, który wspiera holografię czasu rzeczywistego.

Przed zabiegiem wykonano badanie angioTK, które posłużyło do wizualizacji hologramu- trójwymiarowego modelu serca z uwzględnieniem zatoki wieńcowej. Anatomia zatoki wieńcowej była nietypowa – obrazowano zarówno wczesny podział naczyń żylnych, jak i ich zwężenie. Dokładne uwidocznienie anatomii serca umożliwiło lepsze zaplanowanie zabiegu, w tym dobranie odpowiedniego instrumentarium, a także przygotowanie do potencjalnych trudności.

W trakcie implantacji wykorzystano echokardiografię przezprzełykową, która w czasie rzeczywistym wizualizowała działania operatorów, jako trójwymiarowy hologram wytworzony przez gogle HoloLens. Prowadzenie zabiegu przy pomocy wizualizacji 3D / angioCT i 3D / TEE było kluczowe dla skutecznej i bezpiecznej implantacji CRT-D u „trudnej anatomicznie” chorej.

Choroby układu krążenia są nadal główną przyczyną zgonów w Polsce. Najczęstszą ich przyczyną są niezmiennie zawały serca i udary mózgu, jednak nie sposób pominąć fakt, że coraz większym wyzwaniem dla opieki medycznej jest rosnąca liczba chorych z niewydolnością serca.  Stosowanie nowatorskich metod terapeutycznych i nowoczesnych technologii obrazowania stanowi niezwykłą wartość zarówno dla pacjentów jak i dla kadry medycznej.      

Operatorzy: dr Michał Orszulak, dr Wojciech Kwaśniewski, dr hab. Wojciech Wańha

Echokardiografiści: prof. dr hab. n. med  Katarzyna Mizia - Stec  (Kierownik Kliniki), dr Anna Rybicka – Musialik

widok sali operacyjnej w czasie zabiegu operacyjnego oraz lekarza z okularami

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta