Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg dbdb2a0a68fb2ec99285ea0f915e721a
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png f4d9a6de83b80a0bd22ee428421d456f

Pionierskie zabiegi ablacji arytmii za pomocą najnowocześniejszego cewnika Qdot Micro w Pracowni Elektrofizjologii i Ablacji I Oddziału Kardiologii GCM

15.12.2021
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
Lekarze siedzący przy monitorach

Pracownia Elektrofizjologii i Ablacji I Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach należy do wąskiego grona  wybranych 31 ośrodków na świecie, gdzie odbywają się pionierskie zabiegi ablacji arytmii za pomocą najnowocześniejszego cewnika Qdot Micro firmy BiosenseWebster. Narzędzie to współpracuje z systemem elektroanatomicznym Carto3, i posiada szereg unikalnych cech, wpływających na przebieg i skuteczność zabiegu ablacji. Najważniejszą z nich jest możliwość krótkotrwałych aplikacji energii z wysoką mocą 90 Watt przez 4s (tzw. High Power Short Duration - HPSD), dzięki współpracy ze specjalnym generatorem prądu o częstotliwości radiowej (RF) "Ngen"
W przypadku ablacji cewnikiem Qdot Micro w trybie HPSD , uzyskujemy znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu.

Poza największą dostępną wśród technologii ablacji prądem o częstotliwości radiowej mocą, Qdot jest niezwykle wyrafinowanym i skomplikowanym narzędziem. Na jego mierzącej 3,5mm długości i nieco ponad 2,5mm średnicy końcówce (tzw. tip), znajduje się aż sześć czujników temperatury, dając operatorowi niezwykle szczegółowy wgląd w przebieg zmian temperatury podczas zabiegu, a co za tym idzie zwiększenie kontroli nad przebiegiem ablacji i bezpieczeństwa pacjenta. Kolejnym elementem jest możliwość pomiaru siły i kierunku nacisku końcówki cewnika na tkanki, zastępując lekarzowi zmysł dotyku i ułatwiając orientację przestrzenną wewnątrz serca - również i to zwiększa profil bezpieczeństwa.
Warto podkreślić znakomite wyniki całego Zespołu, zarówno kątem wykonania zabiegu ablacji napadowego migotania przedsionków, jak i w dziedzinie kompleksowego leczenia migotania przedsionków, w tym optymalnego przygotowania pacjenta do zabiegu.

W załączeniu średnie czasy trwania etapów zabiegu ablacji napadowego migotania przedsionków za pomocą cewnika Qdot Micro w Pracownia Elektrofizjologii i Ablacji I Klinika Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w porównaniu do średniej wybranych ośrodków europejskich

Wykres obrazujący średnie czasy trwania etapów w zabiegu ablacji

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta