Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 996a23a1deb8b6b0490f0df3e66e978d
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png bf62589392c679e30085384ba4b93208

Nagroda specjalna Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o. za opracowanie systemu do pozaustrojowego utleniania krwi, z autorską konstrukcją, materiałem i membraną

22.10.2021
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
trzej lekarze w tym dr Szymon Skoczyński z Oddziału Pneumonologii GCM odbierający nagrodę specjalną


Miło nam poinformować, iż w tegorocznym konkursie Innowator Śląska, nagrodę specjalną Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o. otrzymał Uniwersytet Śląski w Katowicach za opracowanie systemu do pozaustrojowego utleniania krwi, z autorską konstrukcją, materiałem i membraną.

Rozwiązania te zostały przygotowane z myślą o technice ECMO polegającej na dostarczaniu tlenu i odprowadzaniu dwutlenku węgla powstałego w organizmie pacjenta, którego płuca przestały działać. Ponadto nowe rozwiązania zastosowane w projekcie mogą poprawić wyniki leczenia pacjentów, nie tylko w ostrej fazie choroby, lecz również w terapii powikłań, u których zdiagnozowano COVID-19. 

W skład interdyscyplinarnego zespołu pracującego nad rozwiązaniem wchodzą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ, mgr Jadwiga Gabor, dr Hubert Okła, mgr inż. Mateusz Przybyła, dr Barbara Szpikowska-Sroka, dr hab. Magdalena Popczyk, prof. UŚ, lekarze z GCM: dr Szymon Skoczyński, dr hab. Tomasz Darocha, lek med. Konrad Mendrala i prof. dr hab. Katarzyna Mizia-Stec Lekarz Kierujący I Oddziałem Kardiologii GCM, Pro-Rektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach a także prof. dr hab. Michał Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz dr hab. Arkadiusz Stanula, prof. AWF z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz dr Ewa Trejnowska, prof. dr hab. Grzegorz Brożek, dr Agnieszka Skoczyńska, prof. dr hab. Piotr Knapik, 

Konkurs Innowator Śląska wyróżnia śląskie firmy sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucje badawczo-rozwojowe, kreujące innowacyjny wizerunek regionu i odnoszące sukcesy w opracowaniu własnych technologii, nowatorskich rozwiązań produktowych i usługowych.Przedsięwzięcie organizowane jest przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju w ramach projektu „Enterprise Europe Network”.

W tegorocznej, 13. już edycji o zwycięstwo walczyło 20 najlepszych innowacji ze wszystkich zgłoszonych rozwiązań. Laureatów konkursu uhonorowano podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę, 16 października, w Arenie Gliwice.

odniesienie do strony w konkursu - link

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta