Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg d420cace2dc55d88b4fbd6605d39191f
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png a59a6a9bb470f47ea9996954a5736080

Rekordowa terapia ECMO u 59-letniego pacjenta zakażonego wirusem COVID-19

24.03.2021
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
Pacjent zarażony wirusem COVID-19 po terapii ECMO

To niewątpliwy sukces medyków z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L.Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i poruszająca historia 59 letniego pacjenta. Zakażony koronawirusem lekarz trafił do Oddziału Pneumonologii szpitala w Ochojcu w listopadzie 2020 roku. Pomimo wdrożonego leczenia jego stan dramatycznie się pogarszał. Ze względu na stopień uszkodzenia płuc podjęto decyzję o przekazaniu go do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Nadzorem Kardiologicznym i podłączeniu do urządzenia, które zastąpiło funkcję uszkodzonych płuc - aparatu do pozaustrojowego utlenowania krwi - VV ECMO. Pacjent spędził w szpitalu 122 dni, w tym aż 68 wspomagany ECMO.

Ta rekordowo długa w skali kraju i świata terapia, umożliwiła ostatecznie wydolne oddychanie. Cierpliwość, systematyczność i zaangażowanie całego zespołu pozwoliły osiągnąć sukces. ECMO jest alternatywnym leczeniem pacjentów, którym ze względu na uszkodzenie płuc nie wystarcza już respirator. To bardzo inwazyjna i trudna w prowadzeniu terapia realizowana tylko  w najbardziej wyspecjalizowanych oddziałach.

Szczęśliwy powrót Pana Dariusza do domu to sukces całego zespołu: lekarzy oddziału pneumonologii, którzy rozpoczęli terapię, lekarzy anestezjologów z którymi spędził 100 dni, lekarzy kardiochirurgów, którzy wraz z perfuzjonistami nadzorowali pracę ECMO, lekarzy innych specjalności, którzy pełnili rolę konsultantów: nefrologów, laryngologów, gastroenterologów, chirurgów ogólnych, radiologów. Ten wielodyscyplinarny zespól zasilały pielęgniarki, rehabilitanci i analitycy medyczni. Bez udziału tych wszystkich ludzi nie udałoby się osiągnąć sukcesu.

Dzisiaj możemy mówić o sukcesie, pacjent jest już w domu. Podłączony do ECMO przeżył swoje 59 urodziny, Święta Bożego Narodzenia, przywitał Nowy Rok i dowiedział się, że będzie dziadkiem po raz trzeci.

zespół lekarzy uczestniczących w leczeniu pacjenta w czasie rekordowej terapii ECMO

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta