Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 6f8d79b5c903630329d9dfea546584e0
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 0a6a2fa5e0baa8e4d52317d2f95f44af

21 listopada 2015 r. - X Jubileuszowe Polskie Dni Naczyniowe - powikłania naczyniowe w chorobie nowotworowej

08.10.2015
  • Pdf
  • Drukuj
  • PowrótSzanowni Państwo
,

po raz dziesiąty zapraszamy na Śląsk na tradycyjne koleżeńskie spotkanie, tym razem obejmujące problematykę powikłań naczyniowych w onkologii. Temat wydaje się potrzebą chwili, potrzebą naszych czasów, bowiem wraz ze wzrostem liczby rozpoznawanych nowotworów wzrasta odsetek powikłań związanych z ich prawidłowym leczeniem.

Liczba tak zwanych zdarzeń niepożądanych wzrasta, ponieważ stosujemy coraz bardziej agresywne leki, którymi ingerujemy w leczenie następowe po chirurgicznym wycięciu zmiany nowotworowej. Natura dała istocie ludzkiej potężną broń, jaką jest zapalenie i na tej drodze odtworzenie ciągłości tkanek — właśnie ciągłości, a nie ich samych, bowiem to, co usunięto, regeneruje się w niewielkim stopniu, raczej spostrzegamy szereg procesów przystosowawczych.

Każda „ostateczna” przebudowa nawet drobnej rany urazowej czy chirurgicznej trwa około 180 dni, ale w przypadku choroby nowotworowej ani pacjent, ani lekarz nie dysponują tak długim czasem, pozostając w oczekiwaniu — trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie następowe: chemioterapię, terapię RTG, brachyterapię, leczenie immunosupresyjne.

Otwarte pozostaje pytanie: co to znaczy „jak najszybciej”? Można powiedzieć: „niezwłocznie”, ale co to znaczy — jutro, za dwa tygodnie, a może za sześć? Pacjent chce być wyleczony, lekarz mówi — będziemy leczyli, a znaczenie tych obu pojęć jest zupełnie inne.

Chirurg prosi patologa o oznaczenie marginesów, liczby węzłów chłonnych w preparacie, a organizm „zastanawia się”, jak zmniejszyć problem złego wchłaniania, jak odprowadzić krew, jak i którędy odprowadzić chłonkę.

Onkolog celem zwiększenia radykalności wdraża chemioterapię, w pierwszej kolejności RTG i brachyterapię — organizm zaś „zastanawia się”, jak naprawić skutki choroby popromiennej, jak zmniejszyć zastój chłonki, jak zabezpieczyć się przed zakrzepicą.

Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni wykładowcy.Życzymy Państwu miłego pobytu, zebrania interesujących wiadomości oraz miłego koleżeńskiego spotkania.

Komitet organizacyjny: dr hab. n. med. Damian Ziaja, mgr Mariola Sznapka, Joanna KlimekSzczegółowe informacje: program, rejestracja, miejsce obrad link


  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót