Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 28b07a33686b174fed07ca66d5c63128
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 0bb79b304a243c9370157ee82f6c34d1

Zaproszenie na warsztaty szkoleniowe w zakresie wykonywania przezprzełykowych badań echokardiograficznych (TEE)

25.01.2022
 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót
Otwarty szary laptop na długim stole. Przed nim symulator szkoleniowy i trenażer w czasie wykonywania warsztatowych badań przezprzełykowych.

Informacje o szkoleniu

Katedra i Klinika Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz II Oddział Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach organizują praktyczne szkolenia z zakresu przezprzełykowych badań echokardiograficznych (TEE) z wykorzystaniem symulatora i trenażera. Od sierpnia 2021 roku zorganizowano w GCM w Katowicach-Ochojcu cztery szkolenia dla lekarzy zainteresowanych wykonywaniem badań echokardiograficznych przezprzełykowych. Zapraszamy do następnych edycji szkoleń.

Najbliższy warsztat odbędzie się w dniach 2-3 lutego 2022 r. w 9:00-15:30 w Górnośląskim Centrum Medycznym im. Prof. Leszka Gieca ul. Ziołowa 45 w Katowicach-Ochojcu (sala wykładowa 204 w budynku Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii na Ip).

„Warsztat szkoleniowy w zakresie wykonywania przezprzełykowych badań echokardiograficznych (TEE)” organizowany jest przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach w ramach projektu "Kształcenie podyplomowe lekarzy - rozwój kształcenia praktycznego z wykorzystaniem technik symulacji medycznej SUM".

Dzięki współfinansowaniu ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój udział w warsztacie jest bezpłatny. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych Trenerów i Specjalistów z zakresu kardiologii. Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej – ćwiczenia na symulatorze i trenażerze.

Program szkolenia

Umiejętności:

 • uczestnik posiądzie wiedzę i umiejętności obsługi głowicy przezprzełykowej w powiązaniu z nawigacją aparatem echokardiograficznym;
 • uczestnik będzie znał kluczowe etapy wykonywania badania TEE oraz pozna ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych oraz powikłań związanych z badaniem TEE;
 • uczestnik nabędzie umiejętności w zakresie znajomości topografii przekrojów serca w obrazie dwuwymiarowych jak i w obrazem 3D;
 • uczestnik zapozna się ze wskazaniami do badania TEE, z raportowaniem wyniku badania oraz z wnioskowaniem na podstawie uzyskanych informacji.

Dzień pierwszy

 1. Wprowadzenie do szkolenia
 2. Warunki i technika badania, wskazania, przeciwwskazania, protokół badania TEE
 3. Projekcje w badaniu TEE
 4. Wady zastawki mitralnej – optymalne projekcje, wnioskowanie
 5. Obrazowanie w zapaleniu wsierdzia
 6. Hands-on Zajęcia praktyczne na symulatorach- 4 godziny

Dzień drugi

 1. Metody poszukiwania materiału zatorowego w sercu.
 2. Obrazowanie w wadach zastawki aortalnej.
 3. Obrazowanie aorty
 4. Badania przezprzełykowe asystujące zabiegom przezskórnym
 5. Hands- on Zajęcia praktyczne na symulatorach 4 godziny

Metody pracy: Seminaria, zajęcia praktyczne na symulatorach oraz trenażerach.

Więcej informacji na stronie http://ksztalcenie.podyplomowe.lekarzy.sum.edu.pl

Kontakt

Dane osoby koordynującej kurs ze strony SUM:

Sandra Werner: Sekcja Programów Rozwojowych Uczelni
Centrum Transferu Technologii
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
e-mail:
tel: 32 208 36 44

W kwestiach merytorycznych uprzejmie prosimy o kontakt z Kierownikiem Kursu:

prof. dr hab. n. med. Zbigniewem Gąsiorem e-mail:

Zgłoszenia

W celu zgłoszenia na kurs uprzejmie prosimy o:

 • kontakt telefoniczny pod nr 32 208 36 44 lub
 • wypisanie dokumentów rekrutacyjnych i przesłanie skanów na adres e-mail:  lub  . Dokumentacja rekrutacyjna (4 załączniki) dostępna jest na stronie http://ksztalcenie.podyplomowe.lekarzy.sum.edu.pl

Sprawy organizacyjne

Podczas kursu zapewniony jest catering tj. przerwy kawowe, poczęstunek oraz lunch. Dla osób zamieszkałych pow. 50 km od miejsca kursu umożliwiamy skorzystanie z noclegu. Nocleg odbywa się w Hotelu Campanile w Katowicach, ul. Sowińskiego 48. W ramach rezerwacji mają Państwo zapewnione śniadania i kolacje. Z racji wczesnych godzin rozpoczęcia kursu można przyjechać i zameldować się dzień wcześniej. Po ukończonym kursie każdy uczestnik otrzymuje certyfikat.

 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót