13-14 maja 2021- Międzynarodowe X Sympozjum Naukowe "Koksartroza" i obchody 20-lecia powstania Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu SUM
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót
Szanowni Państwo,
W dniach 13 – 14 maja br. odbyło się Jubileuszowe, Międzynarodowe Sympozjum „Koksartroza X”, połączone z obchodami 20-lecia powstania Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Katedra i Klinika została utworzona 1 grudnia 2000 r., po przekształceniu w jednostkę akademicką istniejącego już od 1 września 1977 r. Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach – Ochojcu, którego ordynatorem był znakomity dr n. med. Jerzy Totuszyński (wcześniej dr n. med. Andrzej Wejsflog).
Niestety, sytuacja pandemiczna uniemożliwiła organizację tego ważnego, nie tylko w skali kraju, wydarzenia naukowego w tradycyjnej wersji stacjonarnej, pozostawiając jedynie tryb „hybrydowy” (w siedzibie w Katowicach obecni byli tylko prelegenci z Katedry i Kliniki), z wykorzystaniem połączeń internetowych. Wzorem poprzednich lat do udziału w obradach zaproszone zostały wybitne autorytety z kraju i z zagranicy. Wykładowcami byli m.in.: Konsultant Krajowy ds. Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, prof. Jarosław Czubak z Otwocka, profesorowie Jan Blacha z Lublina, Jarosław Deszczyński, Krzysztof Kwiatkowski i Artur Stolarczyk z Warszawy, Szymon Dragan z Wrocławia, Jacek Kowalczewski z Otwocka, Stephen Jones z Cardiff i Rashid M. Tikhilov z St. Petersburga oraz asystenci Oddziału.
Główne tematy dotyczyły zagadnień leczenia operacyjnego stawu biodrowego, które jeśli jeszcze nie dzisiaj, to jutro będą z pewnością niezwykle ważne, także ze względów prawnych: komputerowego planowania przedoperacyjnego w endoprotezoplastyce, nowości w aloplastyce biodra z zastosowaniem robotów i najczęstszych błędów popełnianych w zabiegach rewizyjnych. Było to 38 sympozjum zorganizowane w ciągu minionych 20 lat, ale pierwsze w wersji on-line.
Sympozjum stało się znaczącą okazją do rozpropagowania ważnych dokonań naszej specjalizacji, stworzyło forum wymiany poglądów i koncepcji leczniczych oraz impuls do podjęcia nowych zadań badawczych.
Sympozjum było również okazją do wręczenia 84 Odznaczenia „Zasłużony dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii”, przyznawanego za wybitne osiągniecia naukowo-dydaktyczne, chirurgiczne i organizacyjne, szczególne osiągnięcia w zakresie ortopedii i traumatologii dziecięcej dr n. med. Markowi Okońskiemu z Lublina.
Podziekowania skierowane zostały również przez Koordynatora merytorycznego Sympozjum - prof. dr hab. n. med. Damiana Kusza w stronę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w osobie JM Prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego – Rektora SUM oraz Pani Dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach – Ochojcu, mgr Klaudii Rogowskiej, za możliwość wieloletniej współpracy i konstruktywne relacje oraz działania, zwłaszcza w ostatnim czasie, trudnym czasie epidemii.
Koordynator merytoryczny Sympozjum
Prof. dr hab. n. med. Damian KUSZ - Kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu WNMK SUM w Katowicach
Poniżej przedstawiamy krótką relację zdjęciową z Jubileuszowego Międzynarodowego X Sympozjum „Koksartroza”, połączonego z obchodami 20-lecia powstania Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszam na Jubileuszowe, Międzynarodowe, X Sympozjum „Koksartroza”, połączone z obchodami 20-lecia powstania Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którą miałem zaszczyt współtworzyć i kierować od samego początku.
Oczywiście pragnąłbym, aby spotkanie odbyło się w wersji stacjonarnej, ale na chwilę obecną nie jest to możliwe z wiadomych względów. Rozważam, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, zarówno wariant „hybrydowy” (przyjeżdżają jedynie zaproszeni Wykładowcy), jak i wersję wyłącznie „on-line”. Jedno jest pewne. Tematy zostały dobrane tak, aby były atrakcyjne i pożyteczne dla wszystkich Uczestników, a czas spędzony przed ekranem nie był czasem straconym, lecz skutkował poszerzeniem aktualnej wiedzy o najnowszych zdobyczach endoprotezoplastyk pierwotnych i rewizyjnych stawu biodrowego. Gwarancją wysokiego poziomu wystąpień jest potwierdzony udział wybitnych Gości z zagranicy i naszego kraju. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby Spotkanie przebiegło sprawnie, z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych. Serdecznie zapraszam do udziału w jednym z najważniejszych Wydarzeń Naukowych w Polsce!
Z serdecznymi pozdrowieniami
Koordynator merytoryczny Sympozjum
Prof. dr hab. n. med. Damian KUSZ
szczegóły i rejestracja na stronie wydarzenia - link do strony
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót