Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 27ec3c419d2341eb73987ea3db3fe384
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 3201ea8064b887b3fc52de9e89cc6fc6

Nagroda Ministra Zdrowia dla Profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dra hab. n. med. Marka Krzystanka

22.01.2020
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
Nagroda Ministra Zdrowia dla Profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dra hab. n. med. Marka Krzystanka

15 stycznia br. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielom akademickim. Przyznawane są one rokrocznie za znaczące osiągnięcia
w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku w pracy akademickiej. .

Docenionym za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej został dr hab. n. med. Marek Krzystanek, prof. SUM, który jest kierownikiem Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest aktywnym naukowcem i popularyzatorem wiedzy medycznej, autorem 80 publikacji naukowych i 100 wystąpień zjazdowych, 2 książek i 18 rozdziałów w podręcznikach z dziedziny psychiatrii. Od czterech lat organizuje wraz z zespołem swojej Kliniki w Katowicach innowacyjną formułę konferencji „Sekrety Psychiatry Praktyka”.

Główne zainteresowania naukowe Profesora SUM obejmują: 

  • wykorzystywanie nowych technologii w leczeniu i diagnostyce zaburzeń psychicznych,
  • badania ewolucji fenomenologii schizofrenii na przestrzeni lat,
  • badania eksperymentalne mechanizmów działania leków psychotropowych,
  • badania klinicznej skuteczności leczenia zaburzeń psychicznych,
  • problematykę uzależnień behawioralnych i zaburzeń seksualnych u osób uzależnionych.

Dr hab. n. med. Marek Krzystanek, prof. SUM jest liderem polskiej telepsychiatrii. Przeprowadził największe i najdłużej trwające kliniczne badanie efektów telemedycznego leczenia pacjentów psychiatrycznych, w wyniku którego wdrożono i skomercjalizowano platformę do telemedycznego leczenia pacjentów oraz praktycznie wykorzystano wyniki badania naukowego w postaci sześciu kolejnych telemedycznych projektów rozwojowych, których efektem były dwie wdrożone i skomercjalizowane aplikacje na smartfon, jedna wdrożona aplikacja do diagnozy przesiewowej na smartfon oraz cztery wdrożone videobiblioteki edukacyjne i 26 filmów edukacyjnych, dostępnych w środowisku Internetu. 

Przeprowadzone przez niego badania naukowe, prace rozwojowe i wdrożeniowe są nowatorskie i pionierskie, jest w Polsce uznanym autorytetem w dziedzinie aplikacji nowych technologii do leczenia pacjentów psychiatrycznych. Badanie telemedyczne, które przeprowadził wprowadziło polską psychiatrię do cybernetycznej ery leczenia pacjenta. Za innowacyjność swoich dokonań był kilkakrotnie nagradzany i wyróżniany przez różne kapituły konkursowe. 

Badania, które opublikował pokazały światu, że polska psychiatria nie tylko nadąża za postępem w nowoczesnej terapii chorób psychicznych, ale wytycza nowe kierunki rozwoju telepsychiatrii, a dowody na lepszą skuteczność terapii telemedycznej dostarczone przez dra hab. n. med. Marka Krzystanka, prof. SUM przyczyniają się do promocji telemedycyny w Polsce i na świecie.

Obecnie dr hab. n. med. Marek Krzystanek, prof. SUM uzyskał dla Uczelni grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym wraz z Fundację Think and Feel zaprojektuje i stworzy kolejną aplikację telemedyczną do leczenia agorafobii z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej. Ubiega się również o duży grant ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, w którym chce stworzyć współczesną platformę leczenia telemedycznego, wykorzystującą sztuczną inteligencję.

Prywatnie interesuje się filozofią fenomenologiczną, psychologią głębi, buddyzmem zen i gnostycyzmem. Uprawia amatorsko klasyczny boks, gra na puzonie i australijskim didgeridoo. Jest aktywnym poetą, opublikował dotąd sześć tomików poezji: Krwawe Zimy (2007), Białe Wilki (2011), Zimne Słońce (2012), Bestionizm (2014), Jasne i Ciemne Haiku (2016) oraz Arkadia Indygo (2018). Obecnie w przygotowaniu jest tomik pt. „Ogrody Bogów”.

 

Serdecznie gratulujemy!

źródło:www.sum.edu.pl

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót