Relacja z Konferencji - Postępy w arytmologii i elektroterapii - 19-20 października 2018 r.
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót
Relacja z konferencji
Szanowni Państwo,
W dniach 19 i 20 października 2018 odbyła się kolejna edycja Konferencji „Postępy w arytmologii i elektroterapii- Warsztaty dla lekarzy praktyków”. Stały się one wydarzeniem cyklicznym – było to już piąte spotkanie. Podobnie jak w poprzednich latach Konferencja przygotowana została przez zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Koordynatorem merytorycznym była prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz trzech Sekcji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: Sekcji Rytmu, Sekcji Echokardiografii i Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny. Bardzo miłym akcentem w czasie ceremonii otwarcia była obecność Prorektora ds. Nauki – prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego. Współgospodarzem przedsięwzięcia było miasto Katowice.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 lekarzy – co bardzo ważne byli to „lekarze praktycy”, dla których dedykowana jest nasza Konferencja. Wśród uczestników byli głównie kardiolodzy i interniści zajmujący się na co dzień diagnostyką i leczeniem pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Licznie reprezentowana była grupa lekarzy młodych specjalizujących się dopiero w kardiologii. Podobnie jak w poprzednich latach, i to bardzo cieszy Nas jako organizatorów, uczestniczyli w spotkaniu również studenci Wydziału Lekarskiego SUM.
Podobnie jak w poprzednich latach tematami wiodącymi były: migotanie przedsionków, zaburzenia rytmu u chorych z niewydolnością serca oraz leczenie inwazyjne – możliwości wykonania skutecznej ablacji u pacjentów ze strukturalną choroba serca, jak również u osób z chorobami kanałów jonowych. Do udziału zaprosiliśmy Ekspertów – szanowanych i lubianych Kardiologów, zajmujących się na co dzień diagnostyką elektro- i echokardiograficzną, koagulologią, zabiegami ablacji oraz urządzeniami wszczepialnymi (kardiowertery-defibrylatory i stymulatory resynchronizujące). Pozwoliło to na rozległy przegląd najnowszej wiedzy z zakresu arytmologii. W czasie wielu sesji prezentowane były przykłady kliniczne stanowiące praktyczne podsumowanie prezentowanej wiedzy. Tradycyjnie do udziału zostali zaproszeni specjaliści z innych dziedzin medycyny, np. tematy z pogranicza kardiologii i psychiatrii omawiał dr hab. n. med. Marek Krzystanek.
Drugą częścią Konferencji, poza sesjami dydaktycznymi, były zajęcia warsztatowe. Dwa warsztaty z echokardiografii (Echokardiografia dla arytmologów i Arytmologia dla Echokardiografistów) prowadzone były przez wybitnych specjalistów z tego tematu – panią profesor Katarzynę Mizię-Stec i pana profesora Zbigniewa Gąsiora. Kolejnymi były zajęcia warsztatowe dotyczące zasad analizy elektrokardiogramów chorych z zaburzeniami rytmu serca oraz różnicowania częstoskurczów – w tej części każdy uczestnik dysponował swoim zestawem elektrokardiogramów oraz wykorzystano zestawy do głosowania, prowadzone przez dr hab. n. med. Krzysztofa Szydło. Ponadto odbyły się warsztaty dotyczące techniki implantacji urządzeń do elektroterapii, techniki zabiegów ablacji, możliwości diagnostyki telemetrycznej urządzeń wszczepialnych. Te ostatnie adresowane były nie tylko do lekarzy, ale również techników i pielęgniarek.
Wśród wykładowców – zaproszonych gości znaleźli się m.in:
- Prof. dr hab.n.med. Jarosław Kaźmierczak (Szczecin)- obecny konsultant krajowy z zakresu kardiologii
- Prof. dr hab.n.med. Maria Trusz-Gluza (Katowice)
- Prof. dr hab.n.med. Danuta Czarnecka (Kraków)
- Prof. dr hab.n.med. med. Anetta Undas (Kraków)- redaktor naczelny Kardiologii Polskiej
- Prof. dr hab.n.med. Beata Średniawa (Zabrze)
- Prof. dr hab.n.med. Jacek Gajek (Wrocław)
- Prof. dr hab.n.med. Mariusz Gąsior (Zabrze)
- Prof. dr hab.n.med. Zbigniew Gąsior (Katowice)
- Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kukulski
- Prof. dr hab.n.med. Piotr Kułakowski (Warszawa)
- Prof. dr hab.n.med. Andrzej Lubiński (Łódź)
- Prof. dr hab.n.med. Przemysław Mitkowski (Poznań)
- Prof. dr hab.n.med. Jerzy K. Wranicz (Łódź)
- Prof. dr hab. n. med. Maciej Sterliński (Warszawa)
- Dr hab. n.med. Artur Fuglewicz (Wrocław)
- Dr hab.n.med. Oskar Kowalski (Zabrze)
- Dr hab. n.med. Marek Krzystanek (Katowice)- psychiatra
- Dr hab.n.med. Piotr Kukla (Gorlice)
Mamy głębokie przekonanie, że kolejna edycja Warsztatów spotkała się z życzliwym przyjęciem uczestniczących w nich lekarzy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Bardzo cieszy nas, że wśród uczestników widzimy „stałych bywalców”, sympatyków naszych spotkań. W przyszłym roku zaplanowano kolejną – szóstą edycję konferencji (18-19.10.2019), na którą już teraz serdecznie zapraszamy.
prof. Katarzyna Mizia-Stec

Szanowni Państwo!
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na konferencję poświęconą postępom w arytmologii i elektroterapii.
Konferencja „Postępy w arytmologii i elektroterapii” adresowana jest do Kardiologów i Internistów, którzy codziennie spotykają się z problemem klinicznym, jakim są zaburzenia rytmu serca.
Do udziału zaprosiliśmy licznych Ekspertów – szanowanych i lubianych Kardiologów, którzy przedstawią Państwu aktualny stan wiedzy z zakresu arytmologii. Celem przewodnim konferencji jest upowszechnianie nowoczesnej wiedzy „użytecznej w praktyce”. W każdej sesji przedstawione będą przykłady kliniczne. Planujemy zorganizowanie sesji z wykorzystaniem zestawu do głosowania, co zapewni interaktywny charakter i będzie stanowiło możliwość sprawdzenia wiedzy przez Uczestników konferencji.
Zajęcia warsztatowe będą obejmowały:
• dwa warsztaty z echokardiografii (Echokardiografia dla arytmologów i Arytmologia dla Echokardiografistów),
• analizę elektrokardiogramów Chorych z zaburzeniami rytmu serca,
• techniki implantacji urządzeń do elektroterapii, techniki zabiegów ablacji,
• możliwości diagnostyki telemetrycznej.
Koordynatorem merytorycznym konferencji jest zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii WL SUM w Katowicach.
Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Sekcji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: Sekcji Rytmu i Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny.
Serdecznie zapraszamy do udziału. Mamy nadzieję, że w tym roku także zaszczycą nas Państwo swoją obecnością.
Koordynator Merytoryczny
Prof. dr hab.med. Katarzyna Mizia - Stec
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót