Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg d14ae419f69c8570534d5040f3a4d440
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 4a4f04f73fa3e41ba0ed6ffde680f237

9 lutego 2017 r. - Po raz pierwszy w naszym szpitalu wykonano angioplastykę tętnic płucnych

24.02.2017
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót


ANGIOPLASTYKA TĘTNIC PŁUCNYCH W OCHOJCU

Uprzejmie informujemy, że w lutym br. rozpoczęliśmy w naszym ośrodku wykonywanie angioplastyk tętnic płucnych w zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniu płucnym (CTEPH).

Zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne jest rzadkim powikłaniem zatorowości płucnej dotykającym do 2% pacjentów z przebytą zatorowością płucną.

Zabieg angioplastyki tętnic płucnych (BPA) jest inwazyjną metodą leczenia, która od lat jest stosowana w Europie zachodniej i Japonii, a w Polsce od 2013 roku . Z tej metody leczenia korzystają pacjenci, którzy z powodu zbyt dużego ryzyka zostali zdyskwalifikowani do operacji kardiochirurgicznej tętnic płucnych, lub pacjenci, u których po operacji kardiochirurgicznej utrzymuje się nadciśnienie płucne i w arteriografii płucnej stwierdza się obwodowo położone konglomeraty zorganizowanych „starych” skrzeplin.

Wprowadzona w naszym ośrodku angioplastyka tętnic płucnych jest szansą dla pacjentów, którzy do tej pory skazani byli na życie w dużym dyskomforcie i przedwczesną umieralność.

Zabieg polega na przezskórnym wprowadzeniu poprzez nakłucie żyły udowej do tętnic płucnych cewnika balonowego pod kontrolą skopii rtg i poszerzeniu balonem poszczególnych tętnic płucnych, w wyniku czego uzyskuje się poprawę przepływu krwi w zwężonych lub wręcz zamkniętych do tej pory tętnicach płucnych. Z reguły chory wymaga 2-3 sesji zabiegowych w odstępach kilkutygodniowych. Efektem jest poprawa utlenowania krwi i zmniejszenie duszności wysiłkowej z jednoczesnym spadkiem średniego ciśnienia w tętnicy płucnej.

9 lutego br., dr n.med. Marek Grabka ( I Oddział Kardiologii) wraz z prof. dr hab. n.med. Marcinem Kurzyną z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku i zespołem pielęgniarek i techników Zakładu Kardiologii Inwazyjnej wykonał po raz pierwszy w naszym szpitalu angioplastykę tętnic płucnych. Podczas zabiegu poszerzono łącznie 5 segmentalnych i subsegmentalnych tętnic płucnych. Zabieg odbył się bez komplikacji, pacjent po zabiegu odczuwa subiektywną poprawę samopoczucia i oczekuje na kolejną sesję zabiegową

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót