Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 123beed92acbe3c82cf3c7f96bccc3af
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png d9264e2791e7751451738d06ec742505

Nowatorski zabieg ablacji lewego przedsionka serca u kobiety ciężarnej bez użycia RTG

12.10.2016
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
Nowatorski zabieg ablacji lewego przedsionka serca u kobiety ciężarnej bez użycia RTG

Zespół specjalistów I Oddziału Kardiologii naszego szpitala, wykonał ablację lewego przedsionka serca u kobiety  w 20 tygodniu ciąży.

32 letnia pacjentka została przekazana z innego ośrodka do  GCM z powodu ustawicznego częstoskurczu nadkomorowego dochodzącego do 220/min.  Pacjentka nie mogła zostać poddana standardowemu leczeniu farmakologicznemu, a w związku z zagrożeniem życia jej i dziecka podjęto decyzję o wykonaniu ablacji.

Najistotniejszą częścią zabiegu było:
- wykonanie mapowania częstoskurczu i ablacja bez użycia promieniowania rentgenowskiego

- dzięki najnowocześniejszemu systemowi do elektrofizjologii (pierwszy tego typu moduł w Polsce ), mapowanie serca (odnalezienie chorych części serca) trwało kilkanaście minut podczas gdy standardowo trwa kilkadziesiąt minut.

Ablację u pacjentek ciężarnych wykonuje się niezwykle rzadko. W naszym ośrodku ablację ciężarnej wykonano 2013 roku. Tym razem jednak po raz pierwszy  w Polsce, zabieg ablacji wykonywany był w częstoskurczu lewo-przedsionkowym, gdzie pod kontrolą echa przezprzełykowego „przebito się” przez przegrodę międzyprzedsionkową, a następnie zmapowano częstoskurcz i wykonano izolację żył płucnych odpowiedzialnych za podtrzymywanie częstoskurczu.

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót