Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg a4d77c034a13d1a8ad4a7cd3b9342963
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 407c2d3a1d3aa7d159799baf8b77fdc5

27 maja 2018 r - Relacja z wydarzenia dla osób chorych na SM i ich bliskich pn. Nasza Rodzina nie jest SaMa

24.05.2018
 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót
27 maja 2018 r - Relacja z wydarzenia dla osób chorych na SM i ich bliskich pn. Nasza Rodzina nie jest SaMa

Minioną niedzielę spędziliśmy wraz z pacjentami chorymi na SM i ich bliskimi u podnóża Zamku w Chudowie na wydarzeniu medycznym pn. Nasza Rodzina Nie jest SaMa.

Dziękujemy za tak liczny udział, śmiech i zabawę. Pogoda nas nie zawiodła.


Dziękujemy za jak zwykle bezinteresowną pomoc:

 • Bractwu Rycerskiemu Zamku Będzin za prowadzenie i zabawy
 • Pawłowi Kramarzowi za pokaz konny,
 • Policji za pokaz psów oraz

Andrzejowi Kościukowi i Jarkowi Popczyk za ogromne serce i ufundowanie nagród głównych :-)

Zobaczcie jak było :-)


ZAPROSZENIE

W dniu 27 maja 2018 roku, w godz. 15:00-18:00

u podnóża Zamku w Chudowie

ul. Podzamcze 6, Chudów

Oddział Neurologii zaprasza serdecznie osoby chore na SM i ich bliskich na spotkanie medyczne  pn.

"Nasza Rodzina nie jest SaMa",

na którym odbędą sie bezpłatne konsultacje specjalistów w zakresie neurologii i pielęgniarstwa.
Poza medycznym aspektem tego wydarzenia jak co roku czeka na Państwa wiele atrakcji tj. występy artystyczne, pokazy, poczęstunek ...

Do zobaczenia w Chudowie.


Stwardnienie rozsiane (SM) jest nabytą, przewlekłą i postępującą chorobą układu nerwowego. Wiąże się z wieloogniskowym uszkodzeniem mieliny (izoluje włókna nerwowe, umożliwia szybki przekaz impulsów nerwowych) w różnych częściach mózgu i/lub rdzenia kręgowego. Uważa się, że SM jest chorobą autoimmunologiczną o złożonej etiologii. Rozważa się podłoże neurodegeneracyjne, metaboliczne, także rolę zakażeń wirusowych, niedoboru witaminy D oraz wpływu czynników środowiskowych. Istnieje hipoteza wskazująca na rolę przewlekłej niewydolności żylnej. Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet. Ze względu na położenie geograficzne Polska należy do krajów o wysokim ryzyku wystąpienia choroby. Współczynnik rozpowszechnienia SM w Polsce waha się w zakresie 39-60/100 000. Choroba w pierwszych latach najczęściej przebiega w sposób rzutowo-remitujący, tzn. z okresami pojawiania się różnych objawów neurologicznych, które zazwyczaj ustępują bez pozostawiania trwałych śladów klinicznych. Z czasem coraz trudniej wyodrębnić okresy nasilenia choroby, która wykazuje charakter stale postępujący. Rozpoznanie choroby stawiane jest w oparciu o kryteria McDonalda uwzględniających obraz kliniczny oraz wyniki badań dodatkowych, w tym rezonansu magnetycznego. Postawienie rozpoznania ma ogromne znaczenie z uwagi na możliwość włączenia leczenia na wczesnym etapie choroby. W ostatnich latach systematycznie poprawia się w Polsce dostęp do leków wpływających na przebieg choroby. Leki immunomodulujące (interferony, glatiramer) są obecnie najnowocześniejszą metodą leczenia najczęstszej postaci SM. Są dostępne w ramach Programu Lekowego finansowanego przez NFZ a leczenie prowadzone jest w wyspecjalizowanych ośrodkach. Kryteria kwalifikacji do leczenia obejmują m.in. wiek pacjenta, jego stan neurologiczny, przebieg choroby w ostatnich latach oraz wynik badania rezonansu magnetycznego głowy. Czas terapii zależy od jej skuteczności u danego pacjenta oraz tolerancji leku. Planowo leczenie trwa 24 miesiące z możliwością wydłużenia do 60 miesięcy. W razie niepowodzenia leczenia wymienionymi lekami możliwe już wkrótce będzie zastosowanie leku drugiego rzutu, także finansowanego przez NFZ.

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wizerunkowych do celów kontaktowych / budowania pozytywnego wizerunku Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w przestrzeni publicznej i w mediach oraz do do celów:

 • Marketingowych
 • Przekazania innym podmiotom
 • Uczestnictwa w promocji zdrowia
 • Uczestnictwa w konkursie

 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta