Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 84f750a4eb9beac9db7be6e9ca8d881b
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 52c9e238ec78e56adba34942c4c54fd8

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia silikonowego implantu BACE

17.07.2014
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia silikonowego implantu BACE

 

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia silikonowego implantu BACE

 

16 lipca br., w Szpitalu w Ochojcu odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowatorskiej metodzie operacyjnego leczenia niewydolności serca i wady zastawki mitralnej

 

To pierwszy tego typu zabieg w Polsce, a zespół lekarzy ze Szpitala w Ochojcu znajduje się w nielicznej grupie specjalistów, która wykonała tego typu zabieg.

Na cały świecie Implant Bace wszczepiony został zaledwie 19 pacjentom.

 

 

Operacja odbyła się 14 lipca br.

 

Głównym operatorem był prof. dr hab. n. med. Marek Deja

asystował dr n. med. Marcin Malinowski kardiochirurg,

dr n. med. Wojciech Kruczak anestezjolog

i dr n . med. Magdalena Mizia – kardiolog (echokardiografista)

 

Pacjenci do których adresowana jest ta metoda leczenia dotknięci są chorobą części serca – zastawki mitralnej. Choroba uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie zastawki mimo, iż jej budowa jest prawidłowa. W wyniku tej choroby część zastawki tzw. płatki rozchodzą się i nie zamykają w odpowiedni sposób. Jeśli zastawka nie domyka się w odpowiedni sposób podczas skurczu komór, krew może wpływać z powrotem do przedsionka serca. Nazywamy to niedomykalnością zastawki mitralnej. Z tego powodu serce musi mocniej pracować, by móc wypompować ponownie tą samą ilość krwi, co w efekcie powoduje wzrost obciążenia komory serca. W rezultacie ściana mięśnia sercowego ulega zgrubieniu i osłabieniu. Im dłużej ten proces się utrzymuje, tym słabsza staje się ściana serca, a to z kolei jeszcze bardziej odsuwa od siebie płatki zastawki i serce zaczyna stawać się niewydolne.

 

Standardową praktyką w leczeniu niewydolności zastawki mitralnej jest operacja na otwartym sercu, podczas której stosuje się krążenie pozaustrojowe i celowo zatrzymuje pracę serca. Alternatywą jest Implant BACE (zbudowany z silikonu medycznego) zakładany podczas operacji kardiochirurgicznej na bijącym sercu i umieszczany wokół podstawy serca. Wypełnienie specjalnych komór w implancie uciska ścianę serca, co przywraca prawidłową geometrię płatków zastawki mitralnej przez co eliminuje lub znacząco redukuje funkcjonalną niedomykalność zastawki mitralnej.

 

Dzięki tej metodzie nie tylko skraca się czas przeprowadzenia operacji, ale także okres rekonwalescencji, co nie pozostaje bez znaczenia dla pacjenta.

                      

 

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta