Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg d82d3d9fb4ed4db55bd5e9740f76e987
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 5ed16d265f075391d9dbe68024eae4d9

04.02.2014 r. - Światowy Dzień Walki z Rakiem - Wyzwania współczesnej onkologii"

10.01.2014
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
04.02.2014 r. - Światowy Dzień Walki z Rakiem -  Wyzwania współczesnej onkologii"

 

 

 

Relacja z wydarzenia

 

4 luty 2014 r.

 

Światowy Rak Walki z Rakiem

 

 

 

 

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony na Światowym Szczycie zorganizowanym po egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000roku w Paryżu.

 

Na spotkaniu została przyjęta Karta Paryska w myśl której rządy krajów które ją podpisały zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

 

Od 2005roku Dzień Walki z Rakiem jest organizowany pod patronatem Międzynarodowej Unii do walki z Rakiem –organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie.

 

 

 

Chcąc podkreślić istotny cel Swiatowego Dnia walki z Rakiem Zespół Oddziału Onkologii SPSK  Nr 7 GCM im.prof. L. Gieca w Katowicach Ochojcu zorganizował na terenie Górnośląskiego Centrum Medycznego konferencję naukową

 

„Wyzwania współczesnej onkologii”

 

z udziałem pracowników szpitala wszystkich Oddziałów Klinik i Katedr oraz zaproszonych Gości .

 

Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z leczeniem onkologicznym, na nowe metody badań diagnostycznych oraz na istotny wciąż zbyt mało doceniony element jakim jest pomoc psychologiczna dla chorych z rozpoznaną choroba nowotworową. Rola Psychologa jest również bezwzględnie potrzebna dla personelu medycznego lekarsko - pielęgniarskiego w walce z syndromem „wypalenia zawodowego” w udzieleniu „dobrych rad” w pracy z chorymi od postawienia diagnozy do momentu przegranej walki –odejścia.

Podczas spotkania po przedstawieniu idei Światowego Dnia Walki z Rakiem przez moderatora spotkania dr n med. Izoldę Mrochen - Domin zostały wygłoszone 2 ciekawe wykłady jeden prowadzony przez dr n med. Andrea d Amico Kierownika Pracowni PET TK Centrum Onkologii Instytutu w Gliwicach.

Temat wykładu brzmiał : „ Badanie PET w onkologii”

Dr n.med. Andrea d Amico po krótkim niezwykle ciekawym zobrazowaniu charakterystyki molekuł komórkowych związanych z budową izotopów stosowanych do badania PET TK w sposób interesujący przedstawił słuchaczom różne aspekty, metody wykonywania tego badania , wskazania i przeciwwskazania. Zwrócił uwagę na błędy interpretacji badania PET lub niewłaściwą kwalifikację do tego typu metody obrazowania .

 

Po zakończeniu wykładu obecni na sali lekarze onkolodzy, kardiolodzy, neurochirurdzy , rehabilitanci, laryngolodzy, ginekolodzy zadawali liczne, ciekawe pytania między innymi dotyczące wykonywania badań PET TK u chorych kardiologicznych, neurochirurgicznych oraz dotyczące wykorzystania innych znaczników niż F 18 FDG.

 

Dr n med. d Amico jest wysokiej klasy specjalistą w dziedzinie badań z zakresu pozytronowej tomografii emisyjnej, tak więc na wszystkie pytania uczestnicy spotkania uzyskani rzetelną odpowiedź z typowym włoskim wdziękiem.

 

Kolejnym wykładowcą była Pani psycholog kliniczny mgr Magdalena Kulczycka –Lorek.

Pani Psycholog współpracuje od ponad 2 lat z Oddziałem Onkologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu. Jej praca i zaangażowanie jest niezbędnym elementem dobrych efektów leczenia chorych onkologicznych, którzy po rozmowie z Panią Psycholog odzyskują wiarę w zasadność walki ze swoim niełatwym problemem zdrowotnym. Każdego dnia również dla personelu medycznego – lekarskiego i pielęgniarskiego stanowi wsparcie i zwraca nam uwagę na ważne aspekty w rozmowie z pacjentem onkologicznym. Podczas wykładu „ Psycholog a pacjent onkologiczny” zostały przedstawione główne aspekty problemów psychologicznych u chorych zmagających się na różnych etapach z chorobą nowotworową. Pani Psycholog zwróciła uwagę na dobre praktyki psychologicznego wsparcia działania istotne dla rodziny, przyjaciół , lekarzy prowadzących terapię oraz inny personel medyczny uczestniczący w leczeniu.

Wykład wywołał duże emocje i refleksje dotyczące pacjentów onkologicznych..

Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją o problemach onkologicznych toczących się w naszym kraju. Przebiegało w miłej owocnej atmosferze.

W mojej opinii tego rodzaju spotkania nie mają tylko charakteru towarzyskiego, ale dzięki nim można zwrócić uwagę na potrzeby pacjentów onkologicznych, wypracować standardy współpracy pomiędzy poszczególnymi ośrodkami medycznymi zajmującymi się pacjentem onkologicznym.

Intensywne leczenie chorób nowotworowych jest priorytetem w czasach których rak jest plagą , epidemią .

Według WHO na świecie w ciągu roku odnotowuje się ponad 13 mln nowotworów, a w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba ich ma się podwoić.

 

Onkolodzy wspierają idee Stowarzyszeń promujących Światowe Dni Walki z Rakiem i swoją mrówczą pracą starają się ograniczyć ekspansję chorób nowotworowych i pomóc chorych z rozpoznaną chorobą nowotworową, będąc nie tylko lekarzem, ale też towarzyszem w walce z problemem zdrowotnym .

Biorąc pod uwagę ciągle niezadawalające wyniki leczenia chorób nowotworowych może warto przytoczyć dr CLARKA i nie rezygnować z działań na rzecz leczenia :

 

 

„NOWOTWÓR NA SZCZĘŚCIE TO NIE LAWINA,

 

KTÓREJ NIE DA SIĘ POWSTRZYMAĆ”.

 

 

 

Dr n med. Izolda Mrochen -Domin

 

Oddział Onkologii

 

Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. L. Gieca Katowice Ochojec

 

 

 

 

 

 


 

ZAPROSZENIE

 

 

ODDZIAŁ ONKOLOGII

 

w ramach obchodów

Światowego Dnia Walki z Rakiem

Serdecznie zaprasza

na spotkanie naukowe

 

pt.” Wyzwania współczesnej onkologii ”

 

które odbędzie się w dniu 4 lutego 2014 roku o godzinie 12:30

w siedzibie Szpitala (sala szkoleniowo –konferencyjna)

 

 

Serdecznie zapraszamy

 Ordynator Oddziału Onkologii : dr n. med. Izolda Mrochen-Domin

 

 

 

Program spotkania naukowego

  

12:30 Przywitanie Gości - dr n. med. Izolda Mrochen-Domin

12:40 „Badanie PET w Onkologii” - dr n. med. Andrea d’Amico

13:10 „Psycholog, a pacjent onkologiczny” - mgr psychologii klinicznej Magdalena Kulczycka-Lorek

13:45 Panel Dyskusyjny

 

 

 

 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta