Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg de86c46eaf9ed1a609c285603aa84ced
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 5b34dede91a1f7f7170b824a9dafeaa1

18-19 września 2023 r.- W GCM przeprowadzono pierwsze na Śląsku zabiegi angioplastyki wieńcowej, w których praca lekarza jest wspomagana technologią robotyczną.

20.09.2023
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
W sali operacyjnej stoi trzech lekarzy.

Potencjał wspierania pracy lekarzy i pielęgniarek przy zastosowania systemu robotycznego w Górnośląskim Centrum Medycznym

Niezmiernie miło jest na poinformować, że zespół medyków Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca SUM  w Katowicach, w składzie prof. dr hab.n.med. Wojciech Wojakowski, prof. dr hab. n. med. Andrzej Ochała, dr hab.n.med. Paweł Gąsior, w dniach 18-19 września br. przeprowadził pierwsze na Śląsku zabiegi angioplastyki wieńcowej, w których praca lekarza jest wspomagana technologią robotyczną.

Na czym to polega?

System jest bezpieczny dla pacjenta ponadto znacznie ogranicza narażenie personelu na promieniowanie rentgenowskie.

System robotyczny pozwala na wspomaganie zabiegów angioplastyki wieńcowej (PCI). Są to zabiegi naprawy zwężonych tętnic wieńcowych za pomocy balonów i stentów. W rutynowych zabiegach uczestniczy lekarz jeden lub dwóch lekarzy oraz pielęgniarka. System wspomagania robotycznego nie zastępuje lekarza, natomiast wspomaga jego pracę i pozwala na zmniejszenie narażenia na promieniowanie rentgenowskie. Robot składa się z konsoli sterującej umieszczanej w sali zabiegowej lub sterowni oraz ramienia robotycznego przymocowanego do stołu zabiegowego.

Lekarz obsługujący robota w czasie operacjiPodczas całego zabiegu przy pacjencie są lekarz i pielęgniarka. Pierwsze etapy zabiegu, jak nakłucie tętnicy i wprowadzenie do tętnicy wieńcowej cewnika przez który wykonywany jest zabieg jest wykonywane w sposób standardowy. Następnie podłączane jest ramie robota, które pozwala w bardzo precyzyjny sposób manewrować urządzeniami (prowadnikami, balonami i stentami) w tętnicy wieńcowej. Drugi operator siedzi przy konsoli i za pomocą manipulatorów wprowadza do tętnicy balon i stent. Po ich wszczepieniu i potwierdzeniu prawidłowego wyniku zabiegu usuwa z tętnicy pozostałe urządzenia. Opatrunek zakłada lekarz. Podobne zabiegi wykonywane są w USA, Francji, Niemczech. W Polsce systemami robotycznymi dysponują ośrodki w Warszawie i Nowym Sączu. Wykonane w GCM zabiegi są pierwszymi tego typu zabiegami na Śląsku. Wykonano zabiegi u 2 pacjentów, którym skutecznie naprawiono krytyczne zwężenia w tętnicach wieńcowych. Pacjenci czują się dobrze.

Najważniejsze korzyści:

  1. Redukcja promieniowania dla głównego operatora o 95%
  2. Duża precyzja manipulowania prowadnikami oraz urządzeniami (stenty, balony). System pozwala na przesuwanie urządzeń w tętnicy wieńcowej z dokładnością do 1 mm.
  3. Możliwość szkolenia lekarzy specjalizujących się w zakresie kardiologii inwazyjnej przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa pacjenta i mniejszym narażeniu personelu na promieniowanie jonizujące
  4. Możliwość wspierania bardziej złożonych zabiegów przezcewnikowych przez najbardziej doświadczonych operatorów.
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta