Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 54bc3695b0c3682022c31ba0513a9727
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png ba1b4971ed24a8b178f3a090b6988e3e

Zaproszenie na wydarzenie medyczne dla pacjentów chorych na SM i ich rodzin pn. Nasza Rodzina nie jest SaMa - 21 maja 2023 r.

24.03.2023
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
Na niebieskim tle treść zaproszenia na wydarzenie medyczne i uśmiechnięta czteroosobowa rodzina.

ZAPROSZENIE

Oddział Neurologii GCM zaprasza serdecznie osoby chore na SM i ich bliskich  na spotkanie medyczne  pn.

"Nasza Rodzina nie jest SaMa",

w dniu 21 maja 2023 roku, w godz. 15:00-18:00, u podnóża Zamku w Chudowie, ul. Podzamcze 6, Chudów

W czasie wydarzenia prowadzone będą bezpłatne konsultacje specjalistów w zakresie neurologii i pielęgniarstwa. Poza medycznym aspektem tego wydarzenia jak co roku czeka na Państwa wiele atrakcji tj. występy artystyczne, pokazy, poczęstunek ...

Do zobaczenia w Chudowie !!!

na niebieskim tle treść zaproszenia i roześmiana czteroosbowa rodzina

Kilka słów o chorobie ...

Stwardnienie rozsiane (SM) jest nabytą, przewlekłą i postępującą chorobą układu nerwowego. Wiąże się z wieloogniskowym uszkodzeniem mieliny (izoluje włókna nerwowe, umożliwia szybki przekaz impulsów nerwowych) w różnych częściach mózgu i/lub rdzenia kręgowego. Uważa się, że SM jest chorobą autoimmunologiczną o złożonej etiologii. Rozważa się podłoże neurodegeneracyjne, metaboliczne, także rolę zakażeń wirusowych, niedoboru witaminy D oraz wpływu czynników środowiskowych. Istnieje hipoteza wskazująca na rolę przewlekłej niewydolności żylnej. Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet. Ze względu na położenie geograficzne Polska należy do krajów o wysokim ryzyku wystąpienia choroby. Współczynnik rozpowszechnienia SM w Polsce waha się w zakresie 39-60/100 000. Choroba w pierwszych latach najczęściej przebiega w sposób rzutowo-remitujący, tzn. z okresami pojawiania się różnych objawów neurologicznych, które zazwyczaj ustępują bez pozostawiania trwałych śladów klinicznych. Z czasem coraz trudniej wyodrębnić okresy nasilenia choroby, która wykazuje charakter stale postępujący. Rozpoznanie choroby stawiane jest w oparciu o kryteria McDonalda uwzględniających obraz kliniczny oraz wyniki badań dodatkowych, w tym rezonansu magnetycznego. Postawienie rozpoznania ma ogromne znaczenie z uwagi na możliwość włączenia leczenia na wczesnym etapie choroby. W ostatnich latach systematycznie poprawia się w Polsce dostęp do leków wpływających na przebieg choroby. Leki immunomodulujące (interferony, glatiramer) są obecnie najnowocześniejszą metodą leczenia najczęstszej postaci SM. Są dostępne w ramach Programu Lekowego finansowanego przez NFZ a leczenie prowadzone jest w wyspecjalizowanych ośrodkach. Kryteria kwalifikacji do leczenia obejmują m.in. wiek pacjenta, jego stan neurologiczny, przebieg choroby w ostatnich latach oraz wynik badania rezonansu magnetycznego głowy. 

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta