Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg fcec723c6fbd6c8b4a4555dc76511367
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 068ff4c2aa6c190737a1d7248779361d

27 maj 2022 r. - nagroda zespołowa przyznana przez World Health Organization (WHO) za utworzenie w ramach Centrum Leczenia Ciężkiej Hipotermii Krajowego Systemu Leczenia Poszkodowanych w Hipotermii Głębokiej

07.06.2022
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
Mężczyźni ubrani z w garnitury stoją w auli konferencyjnej. Pozują do zdjęcia. Drugi mężczyzna od lewej strony trzyma statuetkę.

27 maja 2022 r. w Genewie medycy w składzie:

  • dr hab. n. med. Tomasz Darocha, prof. SUM (GCM, SUM Katowice)
  • dr hab. n. med. Sylweriusz Kosiński (CM UJ, Kraków)
  • dr hab. n. med. Paweł Podsiadło (UJK, Kielce)
  • dr n. med. Hubert Hymczak (KSS im. Jana Pawła II, Kraków)
  • lek. med. Konrad Mendrala (GCM, SUM Katowice)

odebrali nagrodę zespołową za utworzenie w ramach Centrum Leczenia Ciężkiej Hipotermii Krajowego Systemu Leczenia Poszkodowanych w Hipotermii Głębokiej, przyznaną przez World Health Organization (WHO).

Centrum Leczenia Ciężkiej Hipotermii było pierwszą w Polsce placówką zajmującą się leczeniem pacjentów w stanie hipotermii i jednym z pierwszych na świecie ośrodków medycznych zajmujących się leczeniem przypadkowej hipotermii. Pomysłodawcami utworzenia Centrum byli dr hab. n. med. Tomasz Darocha, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, ekspert w dziedzinie terapii pozaustrojowej oraz dr hab. n. med. Sylweriusz Kosiński, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Zespół jest inicjatorem wielu projektów badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych - aplikacji, urządzeń i środków ochronnych stosowanych w diagnostyce i leczeniu hipotermii. Lekarze i eksperci pracujący w Centrum łączą swoją pracę medyczną i badawczą z pracą społeczną, dostrzegając problem "hipotermii miejskiej" oraz dostrzegając społeczny wymiar przypadkowej hipotermii, np. ryzyko dla osób w sytuacji bezdomności lub ubóstwa. To holistyczne podejście wzbogaca rozumienie problemu ciężkiej hipotermii na całym świecie.

Odbierając nagrodę w imieniu Centrum Leczenia Ciężkiej Hipotermii, profesor Sylweriusz Kosiński powiedział:

"Jesteśmy niezwykle zaszczyceni i szczerze wdzięczni za uznanie, jakie otrzymaliśmy za naszą pracę. Przypadkowa hipotermia to problem, z którym ludzkość zmaga się od zarania dziejów. W obliczu globalnego ocieplenia może się wydawać, że ten problem już nie istnieje. Ale tak nie jest. Niestety, hipotermia nadal zabija ludzi pod każdą szerokością geograficzną. Ta nagroda jest dla nas nie tylko wyróżnieniem, ale także wyzwaniem. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Wszystko, co do tej pory osiągnęliśmy, to dopiero początek tego, co możemy jeszcze osiągnąć. Ta nagroda pozwoli nam mieć większy wpływ na system opieki zdrowotnej. Mieliśmy do czynienia z wyzwaniami, ale każde z nich tylko wzmacnia nas jako zespół. Kontynuujemy naszą pracę, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat tego śmiertelnego zagrożenia." *

SERDECZNIE GRATULUJEMY

  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta