Górnośląskie Centrum Medyczne - Szpital w Ochojcu - www.gcm.pl

top news port kali mstr galp mult
ban-header.jpg 4f770177fdd840e2c0bb50968308cc34
Zatrzymaj animacje
pl
en
de
ru
Kliknij, aby przetłumaczyć stronę na język ukraiński
ban-header-logo.png 2b7c3f6e49e4fc492a606b72353a27bc

AMANTADYNA - badanie kliniczne - informacje dla chorych na COVID 19 i personelu medycznego

07.05.2021
 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót
Amantadyna

Badanie kliniczne z amantadyną

Informacja dla Pacjentów

Możesz wziąć udział w leczeniu (badanie kliniczne) amantadyna/placebo. Jest to niekomercyjne badanie - nie jest sponsorowane przez żadną firmę farmaceutyczną ani prywatną instytucję. Lek podawany jest w warunkach szpitalnych zapewniających pełne bezpieczeństwo, proces tej terapii został zaakceptowany przez Komisję Bioetyczną.

Kto może się zgłosić?

Możesz się zgłosić jeśli rozpoznano u Ciebie COVID19 

 • objawy choroby trwają nie dłużej niż 10 dni
 • Twoje samopoczucie pogarsza się i masz duszność podczas wysiłku
 • lub o ile dysponujesz pulsoksymetrem - Twoja saturacja wynosi 94% i mniej

Informacja dla lekarza i personelu medycznego

Pacjent z objawowym przebiegiem COVID 19 (duszność wysiłkowa) może wziąć udział w leczeniu (badanie kliniczne) amantadyna/placebo. Jest to niekomercyjne badanie - nie jest sponsorowane przez żadną firmę farmaceutyczną ani prywatną instytucję. Lek podawany jest w warunkach szpitalnych zapewniających pełne bezpieczeństwo, proces tej terapii został zaakceptowany przez Komisję Bioetyczną Protokół badania zakłada włączenie 500 chorych w 20 ośrodkach (covidowe oddziały chorób płuc) w Polsce, w tym Oddział Pneumonologii GCM oraz Szpital Tymczasowy Pyrzowice. Chorzy będą randomizowani do ramienia placebo (250 osób) lub amantadyny (250 osób) w schemacie terapeutycznym zależnym od wieku pacjenta.

Kogo można skierować?

do badania klinicznego amantadyna /placebo można skierować chorego, u którego:

 • objawy trwają nie dłuzej niż 7 dni
 • chory podaje duszność wysiłkową, a jeśli posiada pulsoksymetr- obserwuje spadki saturacji do 94% lub mniej
 • test PCR dodatni ( w razie dodatniego testy kasetkowego wykonujemy PCR na miejscu)
 • RTG/TK klatki piersiowej- obecne są zmiany radiologiczne (jeśli nie wykonywano - badanie można wykonać na miejscu w szpitalu)

Jak kierować chorych?

aby omówić ustalić przyjęcie chorego prosimy o kontakt z lekarzem pod nr tel. telefon 32 479 60 56, 32 479 60 50 lub 664 950 121


W marcu w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca w Katowicach Ochojcu rozpoczęła się rekrutacja pierwszych pacjentów, dzięki którym będzie sprawdzana skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19. To efekt podpisania umowy między Agencją Badań Medycznych a Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach - Ochojcu. Badaniem klinicznym pokieruje prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk - Lekarz Kierujący Oddziałem Pneumonologii GCM.
W badaniu ma wziąć udział 500 pacjentów - ochotników z dwudziestu oddziałów covidowych z całej Polski. Połowa z nich dostanie lek, a połowa placebo. W badaniach wezmą udział pacjenci hospitalizowani z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby, u których pierwsze objawy wystąpiły nie wcześniej niż siedem dni przed włączeniem do badania.

Pacjenci mają zostać wybrani losowo do badania i ma to być tzw. grupa podwójnie zaślepiona. A zatem do zakończenia testów ani pacjent, ani lekarz nie będą wiedzieli, kto otrzymał lek, a kto placebo. Oprócz amantadyny i placebo pacjenci będą otrzymywać też standardowe "antycovidowe" leczenie.

Przypomnijmy, amantadyna, była używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny, podawany pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami. Amantadyna wykazuje jednak również działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego. To dlatego jest związana z koronawirusem.

Materiał opracowany na podstawie artykułu w portalu rynekzdrowia.pl i interia.pl


Rekrutacja  w  zakresie niekomercyjnego  badania  TITAN dotyczącego  leczenia   amantadyna  zakończyła  się  na  wniosek  ABM  14  lutego 2022 r.

 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót

Czytaj inne aktualności w kategorii: Dla pacjenta