AMANTADYNA - badanie kliniczne - informacje dla chorych na COVID 19 i personelu medycznego
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót
Badanie kliniczne z amantadyną
Informacja dla Pacjentów
Możesz wziąć udział w leczeniu (badanie kliniczne) amantadyna/placebo. Jest to niekomercyjne badanie - nie jest sponsorowane przez żadną firmę farmaceutyczną ani prywatną instytucję. Lek podawany jest w warunkach szpitalnych zapewniających pełne bezpieczeństwo, proces tej terapii został zaakceptowany przez Komisję Bioetyczną.
Kto może się zgłosić?
Możesz się zgłosić jeśli rozpoznano u Ciebie COVID19
- objawy choroby trwają nie dłużej niż 10 dni
- Twoje samopoczucie pogarsza się i masz duszność podczas wysiłku
- lub o ile dysponujesz pulsoksymetrem - Twoja saturacja wynosi 94% i mniej
Informacja dla lekarza i personelu medycznego
Pacjent z objawowym przebiegiem COVID 19 (duszność wysiłkowa) może wziąć udział w leczeniu (badanie kliniczne) amantadyna/placebo. Jest to niekomercyjne badanie - nie jest sponsorowane przez żadną firmę farmaceutyczną ani prywatną instytucję. Lek podawany jest w warunkach szpitalnych zapewniających pełne bezpieczeństwo, proces tej terapii został zaakceptowany przez Komisję Bioetyczną Protokół badania zakłada włączenie 500 chorych w 20 ośrodkach (covidowe oddziały chorób płuc) w Polsce, w tym Oddział Pneumonologii GCM oraz Szpital Tymczasowy Pyrzowice. Chorzy będą randomizowani do ramienia placebo (250 osób) lub amantadyny (250 osób) w schemacie terapeutycznym zależnym od wieku pacjenta.
Kogo można skierować?
do badania klinicznego amantadyna /placebo można skierować chorego, u którego:
- objawy trwają nie dłuzej niż 7 dni
- chory podaje duszność wysiłkową, a jeśli posiada pulsoksymetr- obserwuje spadki saturacji do 94% lub mniej
- test PCR dodatni ( w razie dodatniego testy kasetkowego wykonujemy PCR na miejscu)
- RTG/TK klatki piersiowej- obecne są zmiany radiologiczne (jeśli nie wykonywano - badanie można wykonać na miejscu w szpitalu)
Jak kierować chorych?
aby omówić ustalić przyjęcie chorego prosimy o kontakt z lekarzem pod nr tel. telefon 32 479 60 56, 32 479 60 50 lub 664 950 121
W marcu w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca w Katowicach Ochojcu rozpoczęła się rekrutacja pierwszych pacjentów, dzięki którym będzie sprawdzana skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19. To efekt podpisania umowy między Agencją Badań Medycznych a Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach - Ochojcu. Badaniem klinicznym pokieruje prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk - Lekarz Kierujący Oddziałem Pneumonologii GCM.
W badaniu ma wziąć udział 500 pacjentów - ochotników z dwudziestu oddziałów covidowych z całej Polski. Połowa z nich dostanie lek, a połowa placebo. W badaniach wezmą udział pacjenci hospitalizowani z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby, u których pierwsze objawy wystąpiły nie wcześniej niż siedem dni przed włączeniem do badania.
Pacjenci mają zostać wybrani losowo do badania i ma to być tzw. grupa podwójnie zaślepiona. A zatem do zakończenia testów ani pacjent, ani lekarz nie będą wiedzieli, kto otrzymał lek, a kto placebo. Oprócz amantadyny i placebo pacjenci będą otrzymywać też standardowe "antycovidowe" leczenie.
Przypomnijmy, amantadyna, była używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny, podawany pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami. Amantadyna wykazuje jednak również działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego. To dlatego jest związana z koronawirusem.
Materiał opracowany na podstawie artykułu w portalu rynekzdrowia.pl i interia.pl
Rekrutacja w zakresie niekomercyjnego badania TITAN dotyczącego leczenia amantadyna zakończyła się na wniosek ABM 14 lutego 2022 r.
- Poprzednia
- Następna
- Drukuj
- Powrót